Bebeğim Kusuyor: Bebekler Neden Kusar? 2022-2023

 Bebeğim Kusuyor: Bebekler Neden Kusar? 2022-2023

Yenidoğan Bebeklerde Kusma Sebepleri, Bebekler Neden Kusar?

Bebeklerde kusma sıkça görülen ve ebeveynleri endişelendirebilen bir durumdur. Bebeklerde sıkça karşılaşılan bu duruma pek çok şey sebep olabilir, her konuda olduğu gibi bu konuya da soğuk kanlılıkla yaklaşarak bebeğin sağlığı açısından en iyisi için gayret etmek gerekir. Bu yazımızda sizler için bu konuda yardımcı olabilecek konular hakkında bilgi veriyoruz;

 

Bebeklerde Kusma Sebepleri

Bebeklerin kusması ile ilgili pek çok sebep olabilir, bunlardan en çok rastlanılanı bebeğin anne sütünü fazla içerek midesini çok doldurması ardından hareket etmesi ile midesinin sıkışması ve kusma ile sonuçlanmasıdır. Bebeklerin henüz vücut refleksleri gelişmemiş olması nedeniyle karnının doyduğunu bilip emmeyi bırakması mümkün olmamakta, bunun önüne geçebilmek için annenin bebeği ile ilgili iyi bir gözlemci olarak ne zaman karnının doyduğunu anlaması ve gerektiğinde bebeğin emmesini durdurması doğru olacaktır.

Bebeklerde görülen bir başka kusma nedeni ise süt alerjisidir, annenin aldığı besinlere bağlı olarak inek sütü alerjisi olan çocuklarda kusma sıklıkla görülmektedir. Bebek anne sütü emdiğinde anne sütünden gelen inek sütü besinleri ile midesi rahatsızlanmakta ve kusma ile sonuçlanmaktadır. Annenin bebeği gözlemlemesi ardından bu durum fark etmesi halinde inek sütü içeren ve hatta süt tozu dahi içeren besinlerden uzak durması gerekebilir. İnek sütü alerjisi için doktora danışarak testler yapılması bebeğin başka bir sorunu olmadığının teyidi ve teşhis doğruluğu açısından önemlidir.

Bebeğim Kusuyor: Bebekler Neden Kusar?

Bebeğim Kusuyor: Bebekler Neden Kusar?

Bebekler Neden Kusar?

   • Aşırı süt içmiş olabilir,
   • Ayaklarından yada midesinden üşütmüş olabilir,
   • İnek sütü yada farklı besin alerjileri,
   • Şiddetli öksürük sonrası mide refleksleri,
   • Beslenme sonra gazı çıkarılmaması durumunda midenin sıkışması

Bebeklerde Öğürme Refleksi

Bebeklerde vücut kasları henüz gelişmeye başladığı için çeşitli refleksler yetişkinlere göre farklı nedenlerle olabilir yada beklenen refleksler gerçekleşmeyebilir. Öğürme refleksi bebeğin bir mide rahatsızlığı nedeniyle yada çok yediği için meydana gelebilir. Bebeğin gelişiminde doğal bir süreç olarak görülerek sakin şekilde karşılamak sürecin daha kolay atlatılmasında yardımcı olacaktır. Bebeğin kusması ile ilgili doktora danışılmasını gerektiren durumlar ise şöyledir;

 • Bebeğin kusuyor olduğu süreç içerisinde ishal de başladıysa,
 • Ateşi yüksek seyrediyorsa,
 • Bebekte bir halsizlik olduğunu fark ediyorsanız,
 • Cildinde renk solgunluğu fark ediliyorsa,
 • Kusmuk belirgin şekilde kokuyor ve rengi sarı/turuncu ise.

Peaceful baby lying on a bed and sleeping at home

Bebek Kusarken Ne Yapmalı?

Bebek kusarken solunumunu engelleyen bir durum söz konusu değilse sakince durmasını beklerken ona yardımcı olunmalı, kusmasını engelleyecek davranışlardan kaçınılmalıdır. Unutmayın bebekler henüz farkındalıkları olmadığı için nefes alamasa da kendisini düzeltme imkanları bulunmaz, sürekli kontrol edilmelerinin gerekliliği de bundan dolayıdır. Bebeğiniz kusarken yan yatırarak nefes yolunun açık olmasını kolaylaştırabilir ve ağzının içini temizleyebilirsiniz.

Kusması bittikten sonra elini yüzünü yıkayarak rahatlamasına yardımcı olun, ateşi yada başka bir hastalık belirtisi olup olmadığını kontrol etmeniz de eğer bir hastalık durumu söz konusu ise önceden tespit etmenizi sağlayabilir. Kusma ardından midesi tamamen boşalan bebeğin karnını doyurmanız gerektiğini unutmayın. Eğer henüz beslenmeden ağlamaya başlarsa açlık hissinden kaynaklanabileceğini unutmayın.

Bebeğin Kusması

Bebeğinizin düzenli şekilde kusması ve çeşitli hastalık belirtileri bulunması halinde mutlaka doktora danışılmasında fayda olacaktır. Ebeveynler olarak bebek ile ilgili aşırı hassas davranmak ve kusmasını her zaman büyük bir problem olarak görmemekte gerekir, burada dikkat edilmesi gereken bebeğinizin normal denebilecek sebeplerle kusup kusmadığını anlamak ve sürekli gözlem yapmaktır. Bebeğiniz fışkırır gibi kusuyorsa bebeğin çok emdiği yada mide reflüsü nedeniyle kaynaklanabilir, reflü geçici olabileceği gibi kalıcı da olabilir, bu durumda bebeğiniz kilo alması zorlaşabilir. Kusmuğun kokusu keskin rengi turuncu yada sarı olması durumunda doktora danışmak gerekir, bebeğin bir rahatsızlığına işaret ediyor olabilir, vakit kaybetmeden doktora danışılması önem teşkil edecektir.

Fışkırarak kusmalarda en tipik nedenler; bebeğe çok yemek yedirilmesi, reflü gibi mide problemleri, bebeğin anne karnında amniyos sıvısını fazladan yutması, süt alerjisi, doğumsal metabolik hastalıklar veya pilorstenozuolarak adlandırılan bir tıkanma problemidir.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Yorum ve eleştirilerinizi bekliyoruz.

Wifi Şifresi Nasıl Kırılır?

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!