Bebeğin Gelişimi İçin Anne Sütü Önemi

 Bebeğin Gelişimi İçin Anne Sütü Önemi

Bebeğin Gelişimi İçin Anne Sütü Önemi

İlk doğum anından, 1 yaşına gelene kadar gerekli olan anne sütü önemi uzman doktorlar tarafından da sıkça dile getirilmektedir. Bebeklerin ilk 6 ay içerisinde yalnızca anne sütü ile beslenmesinin yeterli olacağını dile getiren doktorlar, anne sütünde yer alan besin ve maddeler sayesinde çocukların farklı hastalıklardan korunacağının da bilgisini sıkça vurguluyor. Bebeğin emzirilmesi ve beslenmesi yalnızca bebekler için değil, bunun yanı sıra anneler içinde farklı hastalık risklerinin en aza indirilmesi için avantajlıdır.

Bebeğin Gelişimi İçin Anne Sütü Önemi

Bebeğin Gelişimi İçin Anne Sütü Önemi

Bebekler İçin Anne Sütü Faydaları

Bebeğin kas yapısının güçlü olması ve sağlıklı büyüyebilmesi adına tavsiye edilen anne sütü faydaları listesinin ilk başında, bebeklerin ileride yakalanacak olan hastalık risklerini en aza indirmesi gelmektedir. Sağlıklı ve uzman gözetmenler altında yapılan araştırmalar sonucunda, düzenli olarak anne sütü alan bebeklerde sindirim sitemi hastalıkları, kulak enfeksiyonları ve menenjit gibi hastalıklara yakalanma riski daha az olduğu ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda ilk 1 yaşına kadar anne sütü alan bebekler, yeterli derecede doymakta ve ileriki zamanlarda verilecek olan özel mamaların kullanılmaması da, aşırı kilo almanın önüne geçmektedir. Anne sütünün bebeklerin zekâ gelişimlerine de olumlu katkı sağladığını belirten uzmanlar, inek ya da keçi sütünün tüketilmesi ile birlikte görülebilecek olan bazı alerjik hastalıklara yakalanma olasılığını da ortadan kaldırıyor. En önemli faydalarından birisi ise anne ile bebek arasındaki duygusal bağların daha güçlü olmasıdır.

Bebeği Emzirmenin Anneye Faydaları Nelerdir?

Doğumun hemen ardından bebeğin anne sütü ile beslenmesi, bebek için olduğu kadar emzirmenin anneye faydaları da bulunmaktadır. Doğum sonrası bebeklerini emziren annelerde, doğum kanamalarının miktarının azaldığı görülmektedir. İlerleyen zamanlarda annelerde görülebilecek olan göğüs ve yumurtalık kanseri riskleri de en aza inmektedir. Bunun yanı sıra 50 yaş üzerinde yaygın olarak görülen kemik erimesi hastalıklarının da engellendiği biliniyor. Hamilelik süresince vücutta yer alan değişikliklerin ve kiloların düzene girmesi de düzenli emzirmeler ile birlikte yoluna koyulması mümkündür.

Anne Sütünü Artıran Yiyecekler Nelerdir?

Özellikle ilk kez çocuk sahibi olmuş ve bebeğin beslenmesi adına yeterli bilgiye sahip olmayan anneler tarafınca sorulan anne sütünü artıran yiyecekler nelerdir sorusu için öncelikle sıvıların önemi belirtilmiştir. Anne sütünde yaklaşık %85 oranında su olduğunu belirten uzmanlar, annelerin daha fazla süte sahip olabilmesi için günde en az 2 litre su tüketmeleri gerektiğini bildiriyor. Bunun yanı sıra bulgur pilavı ve tahin, pekmezin anne sütünü artırdığını belirten yetkililer, annelerin sarımsak tüketmeleri sonrasında sütlerinin daha tatlı gelebileceği vurgusuna da sıkça dile getiriyor. Pek çok farklı hastalığa iyi geldiği bilinen kuru incir, anne sütünü artırmaya yardımcı olmasının yanı sıra annenin sindirim sisteminin daha dirençli olması konusunda da avantajlar sağlayan besinlerin başında geliyor.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!