Bebeği Kolay Uyutmanın Yolları

 Bebeği Kolay Uyutmanın Yolları

Bebeği Kolay Uyutmanın Yolları

Bebeklerin uyku düzeni yetişkinlerden farklı olduğu için bu durum anne ve babalar için zorlayıcı bir unsur olabiliyor. Bebeklerini bir türlü uyutamayan anne babaların düzenini de oldukça etkileyen bu husus hakkında birkaç yoldan bahsedeceğiz. Böylelikle uykusuz gecelerinize ilaç olabilecek bu teknikler sayesinde çocuğunuz da huzurlu bir uykuya sahip olabilir. Bazen ebeveynler bu durumdan o kadar çok rahatsız oluyor ki bebeğin ağlamasına müsaade edip öylece uyuyakalmasını tercih edebiliyorlar. Ancak biz bebekleri ağlatmadan anne ve babanın huzuru yakalayabileceği şekilde bebeği kolay uyutmanın yollarından bahsedeceğiz.

Bebeği Kolay Uyutmanın Yolları

Bebeği Kolay Uyutmanın Yolları

Uyku Öğrenilebilen Bir Durum Mu? Bebek Ne Zaman Kendi Başına Uyuyabilir?

İnsanlar 15-20 dakika civarında uykuya dalarlar. Çocuklar bu sırada kendilerini uykuya geçirebilecek bir şeyler ister. Bu isteklerinden bazıları, peluş oyuncaklarla oynama, parmağını emme, kitap okuma, saçlarıyla oynama vb isteklerdir. Burada önemli olan husus çocuğunuz ya da bebeğinizin ne şekilde uykuya daha çabuk daldığını iyi gözlemlemektir. Çocuklar kendilerini bazen ifade eder, bazen edemez. Bunu anne ve babanın iyi gözlemesi gerekir. Örneğin kitap okuyunca hemen dalıyorsa bu tekniği kullanmaya devam edin. Eğer çocuğunuz uyku konusunda ebeveynlere zorluk çıkarıyorsa, mümkün olduğunca hemen müdahale edilmemelidir. Kesinlikle çocuklara karşı nazik, şefkatli ve övgüyle yaklaşmalısınız. Bunlar çocukların sizden beklentileridir.

Bebeğin Rahat Uyuyabilmesi İçin En İdeal Ortam

Eğer çocuğunuz kendi başına odasında uyusun istiyorsanız ortamınızı ona göre ayarlamalısınız. Uykuya müsait bir ortam olmalıdır.

  • Karanlık oda çocukların daha kolay uyumasını sağlar. Eğer gece beslenme alışkanlığı varsa onu az ışıklı yani loş odasında yedirin.
  • Hafif gürültü yenidoğan bebeğin uyumasında rahatlık sağlar. Bunun sebebi anne karnındaki bebeğin bulunduğu ortam oldukça gürültülüdür. Bebek bu gürültüye alışır. Dolayısıyla gecenin sessizliği bebeğin alışık olmadığı bir ortamı yaratır.
  • Oda sıcaklığını 20-22 derecede tutmanız uykusunu rahatlatacaktır.
  • Eğer bebeğinizin yatağında oyuncaklar varsa uyumadan önce onları kaldırmanız önemlidir. Çünkü oyuncakları gören bebek oyun zamanı sanabilir ve uykusunu kaçırabilir.
  • 6 aydan küçük bebekleri sallayarak uyutabilirsiniz. Ancak 6 aydan sonra kendi başlarına uyuyabilmesi öğretilmelidir.
  • Uyutmadan önce ılık banyo, gaz çıkarmak, bebek masajı gibi yöntemleri de deneyebilirsiniz.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!