Baş Ağrısına Ne İyi Gelir

 Baş Ağrısına Ne İyi Gelir

Günümüzde baş ağrısı , her yaştaki insanda görülme olasılığı bulunan bir rahatsizliktir. 7’den 70’e tüm herkeste görülebilir. Ağrı şiddetli bir halde ise gününüz çekilmez bir hal alır ve agrinin vermiş olduğu hissiyatdan kaynaklanan odaklanamama durumu ile karşılaşabilirsiniz. Ağrı eğer işte iken sizi ziyaret ederse, çalışmada zorluk çekebilirsiniz. Ve ya gününüzü arkadaşlarınızla buluşmak için planlamissinizdir , ağrı gününüzü mahvedebilir. Baş ağrısı aynı zamanda kendiliğinden var olan bir şey olmayabilir. Farklı bir rahatsızlığın yan etkisi de olma ihtimali var. Bu sayede bazı hastalıkların öncü sinyali de olabilir. Baş ya da vücudumuzun herhangi bir yerindeki ağrılar , bize birşeyler söylemek istiyor da olabilir. Bir nevi sensör görevi gören ağrılar vücutta birşeylerin yolunda olmadığını ifade edebilir. Bu ağrıların hangi bölgede ve ne sıklıkta olduğuna bağlı bir durumdur. Eğer kronikleşen ağrılar söz konusuysa mutlaka bir hekime basvurulmasi gerekmektedir.

Ağrıya Sebep Olan Etkenler

Baş ağrısına sebep olan nedenler arasında oksijenin az olduğu ortamlarda bulunmak olabilir. Örneğin uyudugunuz odanın hava alacak bir bölümü yoksa sabah kalktığınızda güne baş ağrısı ile başlayabilirsiniz. Çok kötü hissettirir insanın kendisine fakat az sonra dışarı çıktığınızda ağzının sizi terk ettiğini göreceksiniz. Bir başka etken gözlerden kaynaklı olanıdır. Bu ağrı çeşidinde gözlerinizin aşırı yorulması basinizda şiddetli ağrılara vesile olabilmektedir. Özellikle günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte bilgisayar başında oturarak hayatını idame ettiren kesimin sürekli bu durumla karşılaşması olasıdır. Yorulan gözlerdeki ağrı hissi hem gözlere hem de başa doğru hareket eder.

Baş ağrısına sebep olabilecek etkenlerden bir diğeri ise strestir.İş hayatında sürekli strese maruz kalmak her insane için mümkün olabilir.Stresli bir hayat , hem yaşanılan anı kıymetsiz kılar hem de ömrün kısalmasına sebep olur. Stres sadece baş ağrısına değil tüm hastalıkların temelindedir aslında. Bundan dolayı stress yapmamak gerekir. Stresten kaynaklanan baş ağrısı için yürüyüş yapmak iyi gelebilir. Bazende ışığın olmadığı odada dinlenmek insanı rahatlatır.Bu gibi durumda kişinin baş ağrısı geçebilir eğer kronik bir baş ağrısı ,migren vs değilse.Çünkü migren tarzındaki bir ağrıyı atlatmak için karanlık odada dinlenmek faydalı olabilir ama herkes için aynı durum söz konusu olmayabilir.Herkesin yapısı farklıdır ve herşey , her yerde ve herkese aynı etkide bulunmaz.Fakat baş ağrısı duyan bir kimse için ışığa karşı duyarlılık hassasiyeti bir hayli fazla olabilir.Özellikle beyaz ışık kullanılan evlerde bu durum çok daha etkili olabilir.Bundan dolayı karanlık odada dinlenmek iyi gelecektir. Baş ağrısı başladığında herkesin ilk yaptığı kolay yöntem ilaç kullanmaktır.Halbuki ilaç kullanımı geçici olarak insanlara iyi gelebilsede ileriki yaşlarda farklı organlarda daha hayati tehlikelere neden olur.Öncelikli yapılması gereken ilaç kullanmadan once bir doktora danışılmasıdır.Ancak doktor kontrolünde ilaç alımı daha sağlıklı ve etkin bir yöntemdir.Her baş ağrısında ilaca sarılmak günü kurtarsa da bir sure sonra ağrıyı dindirmeye engel olamayacaktır.Çünkü baş ağrısı için alınan ilaca karşı bağışıklık kazanıldığı için bir daha ki sefere ilaç fayda vermeyecektir.Bundan dolayıdır ki baş ağrısına karşı ilaç kullanımı sağlıklı değildir.

Baş Ağrısı Tedavisi

Vücudumuzun bazı yerlerinde bulunan ağrıma noktaları bize birşeyler anlatmaya çalışıyor demektir. Ağrı aslında erken uyarı sisteminin bir parçasıdır.Vücutta bazı şeylerin düzgün gitmediğine dair insanı yönlendirir.Ağrıyı hissettikten sonra mutlaka çözüm için bir uzman doktora başvurulması elzemdir. Baş ağrısı sık sık oluyorsa bu başka bir hastalık ve ya rahatsızlığın dolaylı bir etkisi olabilir.Bu yüzden once ağrıya neden olan faktörler üzerinde düşünülmelidir.Eğer farklı bir neden baş ağrısını tetikliyorsa öncelikle o ağrıya sebep olan rahatsızlık çözülmeli.
Sürekli spor yapmak insanların rahatlaması için iyi bir seçenektir.Spor , vücuttaki hormonların harekete geçmesini sağlar.Bu da stresi ve ona bağlı olan rahatsızlıkların azalmasını sağlar. Baş ağrısı esnasında şakaklarınıza masaj yapmayı deneyin.Bu şekilde ağrı ortadan kalkmaz ama rahatlama hissi verecektir. Eğer masaj yaptıracağınız birisi varsa çevrenizde, şanslı olabilirsiniz. Ayrıca doktor kontrolünde vitamin ve mineral takviyesi yapılabilinir.Bu takviyeler belirli periyodlar baz alınarak gerçekleştirilmelidir. Bir zaman dilimi hedef alınarak bir uzmanın kontrolünde başlanılan vitamin ve mineral hapları kullanma takvimini , belirlenen zamanın sonunda değerlendirilmelidir.Bu değerlendirmeye gore takviye vitaminlerin etkisinin ne kadar olumlu olduğu göz önünde bulundurulabilir.Sıcak duş almakta baş ağrısına iyi gelebilir.
Baş ağrısına iyi gelecek bitkisel yöntemlerden birisi patates kabuğudur. Patatesin kabuğunu ince ince kesip , alnınıza koyun.5-10 dakika sonra koyduğunuz patates kabuğu ısınmaya başlar.Isınan patates kabuğunun yerine soğuk olan diğer kabuğu koyup yine ısınana kadar bekleyin.Bu şekilde tüm patates kabuklarını alnınızda ısınana kadar beklettiğinizde ağrıyı dindirebilirsiniz.
Bir başka yöntem ise kafayı , baş örtüsü gibi bir nesne ile bağlamaktır.Bu şekilde kafadaki kan dolaşımı rahatlamış olacaktır. Ayrıca kahve içmek de baş ağrısına iyi gelebilir. Eğer tüm bu yöntemler işe yaramazsa ve ağrının şiddeti dayanılmayacak düzeye erişmişse ancak ilaç kullanılabilinir.Bu da daha önce de bahsettiğimiz gibi mutlak suretle bir hekime danışılarak yapılmalıdır.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!