Balık Yağlarının Faydaları

 Balık Yağlarının Faydaları

Balık yağlarının faydalarını sık sık TV’lerde ve internette duyarız. Ancak bu yararları tam olarak anlayabilmek için balık yağlarının içeriklerini ve yapı taşları olarak nasıl işlev gördüklerini bilmek gerekiyor. Balık yağı ve morina karaciğeri yağı ayrı bileşiklerdir ancak sıklıkla bunlar birbirine karıştırılmıştır. Balık yağlarında bulunan Omega-3 yağ asitleri kalbi zihinsel strese karşı koruyabilir. Bu durum bir çok araştırmalar sonucu ortaya çıkarılmıştır. Ancak Omega-3 yağlarının demans riskini azaltıp azaltamayacağı hâlâ tartışılıyor.

Omega-3 yağ asitleri nedir?

Balık yağlarının en önemli özelliği Omega yağ asitlerini barındırmasıdır ki Omega-3 yağ asitleri, bitki ve deniz canlılarında en çok bulunan yağ asitleridir. Yağlı balılarda bol olan iki tür vardır: Eicosapentaenoic asit yağlı balıklarda bulunan bir omega-3 yağ asididir. Kısa adı EPA olan bu yağ asidi ne işe yarıyor? EPA, kan pıhtılaşması ve inflamasyonu (prostaglandin-3, tromboksan-2 ve lökotrien-5) içeren kimyasalların öncüsüdür. Balıklar EPA üretmez, yedikleri yosunlardan alırlar biz de balıkları yiyerek bu asitleri alıyoruz. İkinci en önemli asit ise DHA (dokosaheksaenoik asittir insan retinasının sperm ve serebral korteksin ana bileşeni olan bir omega-3 yağlı asididir.Beyindeki çoklu doymamış yağ asitlerinin yüzde 40’ı DHA’dan oluşur.

Balık yağlarının yararı

Balık yağlarının sağlık yararları konusundaki araştırmalar çelişkili olmuştur. Son 10 yılda, balık yağı ve omega-3 yağları üzerinde onlarca araştırma yapıldı. Bazıları sağlığa olan faydalarını iyice ortaya çıkarırken bazı araştırmalar da muğlak kaldı.

1) Multipl skleroz (MS)

Balık yağlarının MS hastalara yardımcı olduğu söylenir.

2) Prostat kanserine yardımcıdır

Bir çalışmaya göre, düşük yağlı bir diyet de beraber uygulanırsa balık yağlarının prostat kanseri gelişme riskini azaltabileceği ortaya çıktı. Balık yağı eğer fazlaca alınırsa prostat kanserine neden olabilir. O halde kutuplarda yaşayan ve sabah akşam balık yiyen eskimoların hepsinin ( erkekler) prostat kanseri olması gerekirdi. Ama öyle bir durum yok.

3) doğum sonrası depresyona etkisi

Hamilelik sırasında tüketilen balık yağları anneleri doğum sonrası depresyondan korumaya yardımcı olabilir.

4) Zihinsel sağlık yararları vardır

2007’de yapılan bir çalışma, balık yağının davranış problemleri olan, özellikle de dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan genç insanlara yardımcı olabileceğini ortaya koyuyor.

5) Balık Yağı Hafıza faydaları

Araştırmacılara göre balık yağı hafızayı güçlendiriyor. Iowa Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yapılan bir araştırma, yüksek oranlarda omega-3’ün yaşlı kadınlarda bilişsel düşüşe hiçbir yararı olmadığını göstermektedir.

6)Balık Yağları Kalbe Yararlıdır

Balık yağlarında bulunan Omega-3 yağ asitleri kalbi stresten koruyabilir. 1 aydan uzun süren balık yağı takviyeleri alan kişilerin zihinsel stres testleri sırasında kardiyovasküler fonksiyonları iyileştirdiği gözlendi

7) Alzheimer hastalığından korunma

Düzenli balık yağı tüketiminin insanların Alzheimer hastalığını önlemesine yardımcı olacağı iddiası yıllarca sürüyor. Bununla birlikte, 2010 yılında yapılan büyük bir araştırmada, balık yağlarının, Alzheimer hastalığını önlemede plasebodan daha iyi olmadığı bulgulandı yani balık yağları Alzheimer hastalığını önlemiyor.

8) Görme kaybına karşı korunma

Balık yağlarının yeterli miktarda diyet tüketimi insanları yaşla ilişkili görme kaybından koruyor

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!