Balık Yağı Faydaları

 Balık Yağı Faydaları

Balık Yağı Faydaları

Balık yağının bir çok bilinen faydası vardır.Başta kalp ve damar sağlığına etkisi büyüktür.

Balık Yağı Faydaları

Genel olarak uskumru,mersin balığı,ton balığı,sardalye,alabalık ve ringa gibi yağlı balıklardan elde edilen balık yağılarını düzenli olarak tüketebilirsiniz ya da balık yağı kapsüllerini kullanabilirsiniz.Bu balıklardan üretilen yağın,3.5 gramında yaklaşık olarak 1 gram omega-3 yağ asidi içerir.Balık yağı kapsüllerine bozulmasın diye E vitamini de ilave edilmektedir.Bunun ile birlikte balık yağı kapsüllerin demir,kalsiyum,B1,B2,B3,A,C,D vitaminleri de içerebilir.

Balık Yağı Kulanımı

Balık yağı bilinen bir çok hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.Tedavi sürecine yardımcı olmak için de kullanılan bir beslenme desteğidir.Ama en çok kullanma amacı ise yüksek kolestrol seviyesini düşürmek içindir.Kolestrolün dengelenmesini sağlar,kalp ve damar sağlığını önemli ölçüde etkiler ve korur ve kalp krizi,inme gibi hastalıkların riskini azaltır.Fakat balık yağının dozu uzmanlarca belirlenmelidir.Fazla kullanılan balık yağı ters etki edebilir,bazı hastalıkların görülme riskini yükseltir.

Beyin:Düzenli olarak tüketilen balığın beyin fonksiyonlarının olumlu yönde çalışmasını sağlar.Bu sebeple balık yağı da,psikoz,dikkat eksikliği,depresyon,hiperakivite bozukluğu,Alzheimer ve beyin ile alakalı bazı rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır.Bazı insanlar,glokom,yaşa bağlı makula dejenerasyonu,göz kuruluğu gibi sorunların tedavisinde kullanılır.

Tansiyon:Balık yağının yüksek tansiyon üzerinde olumlu etkileri vardır.Yüksek tansiyonu olan kişilerin,düzenli olarak balık yağı tüketmesi durumunda tansiyonu normal düzeye gelecektir.Balık yağının,damar açıcı,genişletici özelliği vardır.Kalp ve tansiyon hastalarına besin takviyesi olarak önerilir.

Trigliserit:Balık yağı,yüksek trigliseridi düşürmek için kullanılan çözümler arasında yer amaktadır.Trigliseridin normal seyiyeye inmesi için sadece balık yağı kullanmak yeterli olmayacaktır.Yüksek trigliserit kalp ve damar hastalıkları riskini yükseltir.Yaşam ve beslenme tarzında yapılan değişiklikler(sağlıklı beslenme,egzersiz,yağın kısıtlanması gibi)sonucunda trigliserit düşmez ise bir doktora başvurmalısınız.

Kalp Sağlığı:Balık yağı,trigliserit ve tansiyonu normal düzeyde tutan ve kalp sağlığını koruyan bir etkiye sahiptir.Fakat bir kalp ilacı kullanıyor iseniz,balık yağı almanın ekstra bir faydası olmayacaktır.

Balık Yağının Diğer Faydaları

Balık Yağının FaydalarıBalık yağının bazı rahatsızlıkların tedavisinde kullanıldığı biliniyor.Bu rahatsızlıklar;

Dikkat eksikliği:Uzmanlarca balık yağının dikkat eksikliğine iyi geldiği,hiperaktivite bozukluğu görülen çocuklarda balık yağını düzenli olarak tüketmesi halinde,bu durumun azaldığı gözlemlenmiştir.8 ile 12 yaş grubu çocuklarda balık yağı önerilir.

Felç:Yapılan araştırmalarca hafta da en az iki kere balık yeme,felç riskini azaltıyor.Düzenli olarak yenen balık felç olma riskinizi azaltırken fazlası da zararlı olabilir.

Adet Ağrılar:B 12 ile kullanılan balık yağı adet ağrılarını hafiflettiği biliniyor.Bu hassas dönemlerde,ağrıların hafiflemesi için balık yağı kullanabilirsiniz.

Bipolar Bozukluk:Depresyon riskini azaltan balık yağı,bipolar bozukluğa da iyi gelmektedir.

Damar Sertliği:Düzenli olarak tüketilen balık yağı,damar sertliğini yavaşlatır.

Böbrek Sorunları:Balık yağının düzenli olarak kullanılması durumunda,diyabet hastaların idrarlarında görülen protein miktarını azaltır,böbreklerde oluşan fonksiyon kaybı sürecini yavaşlatır.

Obezite:Yapılan araştırmalara göre,balık yağı kullanımının aşırı kilolularda,kilo vermeye yardımcı olduğu gözlemlenmiştir.Yüksek tansiyonu düşürür ve yanında düzenli olarak egzersiz yapılması durumunda vücutta bulunan yağ oranı azalır.

Astım:Balık yağı kullanımı astımlı hastaların,hava akışının genişlemesine,astımın hafiflemesine ve öksürüğün azalmasına yardımcı olur.

Balık Yağı Önerilen Bazı Hastalıklar

Alerjiler

Depresyon Belirtileri

Göz Kuruluğu

Alzheimer Hastalığı

Kronik Böbrek Hastalıkları

Katarakt

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!