B12 Vitamini Nerede Bulunur?

 B12 Vitamini Nerede Bulunur?

B12 Vitamini Nerede Bulunur?

B12 vitamini vücudumuz için oldukça önemlidir. B12 vitamini eksikliği vücutta yorgunluk, iştahsızlık, stres ve bunun gibi günlük işlerimizden bizi alıkoyacak nedenler doğurur. Peki B12 vitaminini hangi gıdalarda bulabiliriz.

B12 Vitamini Nerede Bulunur?

B12 vitamini vücudumuz için oldukça önemlidir. Kan hücresi üretimi ve merkezi sinir sisteminin korunmasına yardımcı olur. B12 vitaminini olması gerekenden fazla almak mümkün değildir. B12 vitamini suda çözünen bir vitamin olduğundan, vücut gerektiği kadarını alır ve fazlasını idrar yolu ile vücuttan atar. Bu nedenle düzenli olarak B12 vitamini alınmalıdır. B12 vitaminini hayvansal ve bitkisel gıdalardan alabilirsiniz. Fakat hayvansal gıdalardan alınan B12 vitamini, vücut tarafından çok daha kolay emilir. B12 vitamini eksikliği denge kaybı, anemi, kollarda ve bacaklarda uyuşma, güçsüzlük, karıncalanma gibi belirtiler gösterir.

B12 vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

B12 vitamininin ana kaynağı, hayvansal gıdalardır. Çoğu hayvansal gıda da B12 vitamini bulabilirsiniz. Günümüz de ise bazı bitkisel gıdaların içerisine B12 vitamini sonradan eklenmektedir. Marketlerden satın aldığınız gıdaların içerisinde B12 vitamini içerip içermediğini dışındaki ambalajında ‘içindekiler‘ bölümünden öğrenebilirsiniz.

Yazımızın devamında B12 bakımından zengin gıdalardan bahsedeceğiz. Bu besinlerin bazıları yüksek ölçüde B12 içerdiği için, kalori ve kolesterol bakımından herkesin tüketimine uygun olmayabilir. Yüksek kolesterolden şikayet edenlerin bu gıdaları tüketmeden önce doktora danışmasında fayda vardır. Doktor kendileri için uygun beslenme programı ve vitamin takviyesi önerecektir.

b12 vitamini nerelerde bulunur

Deniz Ürünleri: En çok B12 vitamini içeren gıdalar arasında balık yumurtası bulunmaktadır. Yaklaşık 50 gram balık yumurtası, vücudumuz için günlük B12 vitaminini karşılar. Çok alışık olmadığımız ve soframızda pek fazla bulundurmadığımız ahtapotta B12 vitamini bakımından oldukça zengindir. Bunun yanı sıra tın balığı, uskumru, sardalya, somon da yüksek oranda protein ve B12 vitamini içerir.

Et: Kuzu ciğeri, hindi ciğeri, sığır ciğeri, ördek ciğeri ve kaz ciğeri de B12 vitamini bakımından çok zengindir. Bunun dışında dana kıyma veya sığır eti de hem çinko hem protein hem de B 12 vitamini bakımından zengindir.

Yumurta ve Peynir: Peynir çeşitleri kalsiyum ve protein içerir. Peynir çeşitlerinde bulunan B12 vitamin tipine ve miktarına göre değişiklik gösterir. Mesela; 100 gram beyaz peynir günlük B12 vitamininin yaklaşık 3’te 1’i karşılar.

B12 Vitamini Bulunan Diğer Besin Kaynakları

Yağsız yoğurt

Tam yağlı yoğurt

Tavuk

Takviye edilmiş kahvaltılık gevrekler

Yağsız süt

Tam yağlı süt

Takviye edilmiş tofu

Sakatat

Karides

Deniz yosunu

Geyik eti

Maya

Takviye edilmiş soya sütü

B12 Vitamini Eksikliği Neden Olur?

b12 vitamini nerelerde bulunur

Vücutta oluşan mide rahatsızlıklarının genelinde B12 vitamini eksikliği bulunur. Mide tahrişi veya mide iltihabı sebebi ile mide fonksiyonlarını yerine getiriyor ise, vitamin sisteme dahil olamaz. Bunun ile birlikte mide asidi az olan kişilerde B12 vitamini vücut tarafından emilemez ve B12 vitamini eksikliği görülür.

B12 vitamini eksikliğinin nedenleri arasında; çölyak hastalığı çok fazla alkol tüketimi, bakteriler ve bağırsak parazitleri, protein bakımından yetersiz beslenme, mide ülseri, gastrit gibi sebeplerden B12 vitamini eksikliği oluşur.

B12 bakımından zengin olan hayvansal gıdaları tüketmeyen vejetaryenlerin genelinde de B12 vitamini eksikliği görülür.

50 yaşın üzerindeki kişilerde de vücut artık B12 vitaminini emme yeteneğini kaybetmeye başlar. Bağırsaklarla ilgili ameliyatlar sonrası B12 vitamin eksikliği görülür.

B12 Vitamin Eksikliğinde Ne Olur?

b12 vitamini nerelerde bulunur

B12 vitamini eksikliğinde bazı belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtiler:

Kabızlık

İştahsızlık

Kilo kaybı

Anemi

El ve ayaklarda karıncalanma

Zihin karışıklığı

Sinir sistemi sorunları

Dilde ve ağız içinde ağrılar

Gelişimsel sorunlar

B12 Vitamini Eksikliği Nedeni ile Ortaya Çıkan Hastalıklar

Anemi
Astım
Lösemi
Lupus
Çölyak Hastalığı
Artrit
Kanser
Alkolizm
Kteroskleroz
Kronik Yorgunluk

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!