B12 Vitamini Eksikliği

 B12 Vitamini Eksikliği

B12 Vitamini Eksikliği

B12 vitamini eksikliği kişinin yaşam standardını aşağılara çeker.Eğer B12 vitamini eksikliği tedavi ile ortadan kaldırılmazsa daha ciddi hastalıklara kapı aralanmasına neden olur.Bundan dolayı B12 vitamini eksikliği hisseden kimse hemen bir hekime başvurmalıdır.Belki de vitamin B12’nin en ünlü özelliği kırmızı kan hücreleri oluşturmasıdır. Kırmızı kan hücrelerinde DNA molekülleri oluşuyor. Bu vitaminsiz DNA sentezi mümkün değildir ve gerekli bilgileri kırmızı kan hücresine aktarılır. Bu problemden işte anemi hastalığı ortaya çıkar.Vitaminin temel işlevi, daha çok iyi incelenmedi. Belki biliyorsunuzdur, sinirler miyelinle kaplı. Vitamin B12 eksikliği olursa bu sinir kaplaması zarar görmeye başlar.
Hatta vitamin B12 burada küçük bir rol oynasa da sinir sistemi bozuklukları olunca, ağrı ve diğer semptomları B12 vitamini çözmede önemli rol oynar.B12 vitamini eksikliği önemli rahatsızlıklara neden olabilir.

B12 Eksikliği Belirtileri

Aşağıdaki göstergeler B12 eksikliği belirtileri gösterir. Ancak bazı belirtiler başka sebepten de olabilir.
-saç kepeği, sinirlilik, depresyon,
-kötü kan pıhtılaşması, bacaklarda uyuşma, halsizlik,
-azalmış refleksler, hızlı yorulma, kırmızı renkli dil,
-yutmada zorlanma, iltihaplı dil, yorgunluk,
-bacaklarda karıncalanma hissi, kalp çarpıntısı, hafıza sorunları,
-zayıf nabız, kadınlarda adet bozuklukları.
Yukarıdaki vücut tepkileri B12 eksikliği belirtileri olarak karşımıza çıkar.

b12 eksikliği belirtileri

 

B12 Eksikliği Neden Olur

B12 eksikliği neden olur ?
Mide problemlerinden dolayı vitamin eksiklikleri olabilir.
İlk olarak mide hastalıklarından dolayı, hücreler B12 vitamini için gerekli olan maddeleri üretmeyi durduruyorlar.Bu da anemi oluşumuna neden oluyor.
İkinci olarak mide suyu üretilmezse B 12 vitaminini de vücut tüketemez.Bu problemler farklı hastalıklardan dolayı ilaç kullanımından dolayı da olabilir. Eğer kişi ülsere karşı ya da başka mide problemi için ilaç kullanılırsa, o zaman yükarıda ki problemler ortaya çıkabilir, bu da B12 eksikliği neden olur sorusuna cevap niteliği taşımaktadır.

b12 eksikliği neden olur

B12 Eksikliği İğnesi

B12 eksikliği neticesinde kişilerde unutkanlıklar başlayabildiği gibi depresyon halinin yaşanmasına da sebebiyet verebilir.B12 eksikliği iğnesi doktor tarafından yapılacak olan kan tahlilleri neticesinde verilir.B12 eksikliği iğnesi kalçadan yapılır.Vücuda hızlı etki eder.İlk etapta baş dönmesi ve tansiyonun düşmesi gibi yan etkilere neden olabilir B12 eksikliği iğnesi.Ancak doktora hemen bunun için de bilgi verilmelidir.Eğer doktor devamının uygun görülmesini belirtirse tedavi için verilen tüm iğnelere devam edilmelidir.

 

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!