B12 Nedir

 B12 Nedir

B12 Nedir

B12 nedir sorusunu çok duyarız.B12 vücutta kanın temel taşı olan hücrelerin kendini yenilemesine vesile olan ve sinir sisteminin varlığını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesinin en önemli etkenlerinden olan bir vitamindir. B12 nedir? Vitamin B12 en sıradışı vitamin B grubu arasındadır. Kimyasal yapısı B12 vitaminin sadece 1960’da tamamlanmış olduğunu gösterir.Vitamin B12 hakkında araştırma yapıldığı için 2 Nobel ödülü verildi (ikinci kez formül bulduğunda).
İlk Nobel ödülü 1934 yılında verildi. Bazı gıda ürünleri (dana karaciğerde) tedavi için kullanılabilir: Anemi bunlardan biri. İkinci ödül otuz yıl sonra doğru kimyasal formülü bulunduğu için verilmiştir.
Vitamin B12 çok ilginç bir vitamindir. Aksine diğer bitki veya hayvandan sentezlenen vitamin B12’nin tek kaynağı çok küçük mikroorganizmalardır:Bakteri, maya, küf, yosun.
B12 vitamininde insan vücudu için çok önemli olan kobalt elementi vardır.
B12 nedir sorusuna bir diğer bakış ise onun çok sıradışı bir şey olduğunu ortaya koymaktadır.Gastrointestinal sisteme bağlıdır ayrıca.Onun faktörü ise mide proteini kullanarak başka iç organlara gider, onsuz vitamin B12 başka yere gidemiyor.

B12 Vitamini Nelerde Var

Eğer vücutta B12 vitamini eksikliği uzun bir süre varsa, sinir sistemi değişiklikleri ortaya çıkar ve o değişiklikleri geri döndürmek mümkün değildir. Bazen kişi öğrenene kadar onun B12 vitamini eksikliği olduğunu öğrenmek için çok geç kalmış olabiliyor.B12 vitamini nelerde var ? B12 vitamini dana karaciğerde ve somonda çok vardır.Ayrıca yine B12 vitamini nelerde var diye düşünürsek mantar, yumurta ve diğer deniz ürünlerinde de mevcuttur.
• Kırmızı kan hücreleri üretmek için ve anemi önlemek için;
• sinir hücrelerini inşaat eder, geliştirir;
• hücrelere yardımcı olur protein, karbonhidrat ve yağları tüketmek için.

b12 vitamini nelerde var

 

B12 Vitamini Eksikliği

B12 vitamini eksikliği yaşayan kimselerde durup dururken baş dönmeleri görülür.Yolda yürürken ve ya evde başınıza gelebilir bu durum.Kişi kendinin her daim halsiz hissedebilir, kansızlık belirtilerini andıran üşümeler yaşayabilir,yemek yeme isteksizliği de B12 vitamini eksikliği nedeniyle gerçekleşebilir.B12 vitamini eksikliği , kişi de çarçabuk yorulmas hissinin yaşanmasına neden olur.Bir konuyu anlamakta zorlanılmasına yani dikkat bozukluğuna da sebebiyet verebilir.Eğer gebe kadınlarda B12 vitamini eksikliği varsa annenin düşük yapmasına neden olur ve bebeğin gelişimine olumsuz etkide bulunur.

b12 vitamini eksikliği

 

B12 İğnesi

B12 iğnesi , kişide B12 vitamini eksikliği yaşayan kişinin doktora gitmesi neticesinde yapılan bazı testler sonucuna göre doktor tarafından verilir.Doktor tarafından verilme sebebi ise vitaminler yoluyla bünyeye hızlı bir şekilde geçemeyeceği çıkan analizlere göre değerlendirildiği için iğne sayesinde ihtiyacın bir an önce karşılanması hedefine yöneliktir.B12 iğnesi sonrasında kişinin psikolojisinde iyileşme görülür.Yeniden hayata adaptasyonu B12 iğnesi sayesinde sağlanmış olur.

b12 iğnesi

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!