Az Uyumanın Tansiyona Etkisi

 Az Uyumanın Tansiyona Etkisi

Yüksek tansiyon, bir başka ifade ile hipertansiyon arter duvarı üzerindeki kan tarafından uygulanan basınçtır. Kalp dinlenirken damara yapılan basınç küçüğü verir, kalp kasılırken damara gelen basınç da büyük tansiyonu verir. mmHG olarak ölçülür. Normal bir insanda sağlıklı iken tansiyon değerleri küçük 80 mmHg; büyük ise 120 mmHg olmalıdır. Eğer bu değerlerden daha fazla çıkarsa damarlarda basınç fazla demektir. Bu da damar tıkanıklığına işaret edebilir. Kalp kan pompalarken tüm ka damarlardan geçer. İç çapı yeterli olan damarlardan akış normal olarak sağlanır. Ancak damar çapı daralırsa bu durumda kan basıncı da artar. Bu makalemizde az uyumanın tansiyona etkisine değineceğiz.

Uyku ve Yüksek Tansiyon Yoksunluğu

Yukarıda belirtildiği gibi, çeşitli faktörler yüksek tansiyona neden olur. Obezite, erkeklerde ve kadınlarda hipertansiyonun en belirgin nedenlerinden biridir. Kötü alışkanlıklar ve bağımlılıklar arasında sigara içmek, stres, alkolizm, hatalı diyet, gerginlik, şeker hastalığı gibi belirli sağlık durumlarından muzdarip olmak yüksek kan basıncına yol açmaktadır.

Bununla birlikte, son araştırmalara göre, uyku eksikliğinin yüksek tansiyona veya hipertansiyona neden olabiliyor. İnsanlar için gerekli olan yeterli uyku miktarı 7 saattir. 6 saatten az bir süre uyuyan kişilerin yüksek tansiyona maruz kaldıkları düşünülmektedir. Benzer şekilde, her gün 5-6 saat arasında uyuyan kişiler de yüksek tansiyona neden oluyor. Uyku, insanların vücudun ve zihnin tamamının rahatlaması için şarttır. Kişi uyurken, kalp hızı da yavaşlar ve kan basıncı düşük veya normaldir. Ancak bir kişi yeterli miktarda uyku almadığında kalp hızı ve kan basıncı yükselir ve hipertansiyona neden olur. İkincisi, biz uyurken vücut stres hormonlarını düzenler; Bu, yeterli miktarda uyku almadığınızda ortaya çıkmaz. Bu aynı zamanda yüksek tansiyona neden olan faktörlerden biridir.

Tuhaf bir şekilde, uyku eksikliğinin bu yan etkisi, 60 yaşın altındaki yetişkinlerde görülür 60 yaşından büyüklerde görülmez. Yaşlı insanlar doğal olarak kısa bir süre uyur ve bu yeterlidir. Uyku eksikliğinin çeşitli sağlık ve davranış bozukluklarına neden olduğu bilinmektedir. Kaygı, sinirlilik, kalp rahatsızlıkları, inme, üreme sistemi bozukluğu vb. Uykusuzluğun başlıca yan etkilerinden biridir. Yapılan son araştırmalara göre, yüksek kan basıncının da uykusuzluğun etkilerinden biri olduğuna inanılıyor. Yüksek tansiyon şiddetli bir durumdur ve kalp hastalığına yol açan faktörlerden biridir. Yüksek tansiyon için en iyi tedavi ilaç tedavisidir. doktorunuzun size vereceği ilaçları düzenli olarak kullanmak, kan basıncı kontrol altında tutmanıza yardım eder. İlaçları aksatmamak gerekir. Tansiyon sinsidir ve aşırı basınç damarların patlamasına neden olabilir. Bu yüzden ihmal edilmemelidir. Bir tansiyon hastası düzenli uyku uyumalıdır. Tuz alımını çok azaltmalıdır. Her gün 40 dakika yürüyüş yapmalı akşam yemeklerini erken yemelidir. Yağlı besinleri tüketmemelidir.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!