Ayak Sağlığı İçin Doğru Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

 Ayak Sağlığı İçin Doğru Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Yer çekiminin de azımsanamayacak faktörü ile vücudun bütün ağırlığını gün boyu ayaklar taşımaktadır. Sabit durmakta olan bir insanda sadece bedenin ağırlığını yüklenen ayakların, kişi hareket haline geçince üzerine düşen yük artmaktadır. Bu hareketin de düzgün işleyebilmesi için de ayağın; eklem, bağdoku ve de kaslar ile uyumlu çalışabilmesi gerekmektedir. Bu sebeple de bunun sağlanabilmesi için de ayakkabı seçimi son derece önemli bir husus olmaktadır.

Doğru Ayakkabı Seçimi Neden Önemlidir? Önemsenmeden Ayakkabı Seçimi Yapılırsa Vücutta Neler Meydana Gelir?

Her insanın ayak tipi ve ayaklarının bazı özellikleri farklı olduğu için seçilecek ayakkabı da bu faktörlere uygun olarak kişiye özel tespit edilmeli ve ona göre de satın alınmalıdır. Böylelikle ayakların daha konforlu olması ve rahat etmesi sağlanarak maksimum harekete ulaşılabilecektir. Kişilerin ayakları arasındaki farklılıkların bazıları doğuştan geliyor olmakla beraber, bazıları da yanlış ayakkabı seçimleri veya geçirilen bazı kazalar sonucunda oluşan yaralardan kaynaklanabilmektedir. Bu sebeplerle de ayaktaki dokuların hasar alarak değişmesi ya da bazı kasların uzun bazılarının kısa olması gibi durumlar oluşabilmektedir. Eğer hayatın olağan akışı içerisinde yapılan yürüme ya da ayakkabının giyilmesi ile ağrıların oluştuğu gözlemleniyorsa, bu ayakkabı seçiminizin yanlış olduğu ve düzeltilmesi gerektiği anlamına gelebilmektedir. Buna ek olarak gün sonunda ayaklarda oluşan ağrının olması gerekenden daha çok olduğu durumlarda da bu hususun gözden geçirilmesi gerekmektedir. Eğer müdahale edilmezse ayaklar bu durumu düzeltmeye çalışırken daha da bitkin hale gelerek sürekli defarmasyonların oluşması durumu kaçınılmaz olabilecektir. Aynı zamanda ayaklar da oluşan ağrılar tüm bedeni de etkileyerek kişinin yaşamını giderek zorlaştırmaktadır.

Ayak Sağlığı İçin Doğru Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Doğru Ayakkabı Nasıl Seçilmelidir?

Kişiye özel yapılacak ayakkabı seçiminde öncelikle kişinin hikayesi uzman tarafından dinlenerek bazı hususlar tespit edilecektir. Özellikle ağrının nasıl ve ne zaman olduğu son derece önemli olan hususlardandır. Buna ek olarak ise kişinin şimdi ve eskiden giydiği ayakkabılar tespit edilerek daha net ve doğru sonuçlara da ulaşılabilmektedir. Bunlara ek olarak herkesin ayakkabı seçiminde dikkat etmesi gereken bazı hususlar da bulunmaktadır. Bunlara ayakkabının; ayağın ve parmakların uzunluğuna uygun olması, tabanının sert olmaması, ayaklar arasında olabilecek uzunluk farklılıklarına göre tercih edilmesi ve de erkeklerde 3,5 kadınlarda ise topuğunun 5cmden uzun olmaması gerekmektedir. Bu hususlara dikkat edilmesine rağmen ağrı oluşumu süreklilik gösteriyorsa kişiye özel inceleme yapılarak en uygun olabilecek ayakkabılar o kişiye önerilmelidir. Bu kişilere aynı zamanda markalarca üretilen standart ayakkabıların kullanımı yerine özel olarak üretilen ayakkabıları kullanmaları da önerilebilmektedir. Aslında büyük markalar da bu hususları göz önüne alarak ayakkabı üretiyor olsalar da satışları ve de alan kişiler tarafından seçilişleri bilinçsizce olduğu için çoğu zaman bu husus hiç bilinememektedir.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!