Ayak Kokusu Neden Olur Nasıl Giderilir?

 Ayak Kokusu Neden Olur Nasıl Giderilir?

Bazılarımızın özellikle de bazı beylerin en büyük sorunlarından korkulu rüyalarından bir tanesidir ayak kokusu problemi.

Evet problem dedim çünkü bu bir sorunun yanı sıra bir problem hatta bazılarımız için bir hastalıktır. Bazılarının ter bezleri diğerlerimize göre daha çok çalışır hele bir de beylerin zaten hormonları gereği yapıları gereği zaten terlemeleri gayet doğaldır.

Ancak her konuda olduğu gibi bu konuda da en büyük en önemli etmen tabii ki de temizlik temizlik ve temizlik.

Öncelik ile ayakları kokan beylere en önemli tavsiyelerimizden bir tanesi ayaklarını sık sık mümkün olduğunca fazla yıkaması ve çoraplarını her gün değiştirmesi.

Bu her ne kadar kesin çözüm olmasa da ayaklarının terlemesine engel olup sorunu tam olarak ortadan kaldırmasa da yine de ayaklarını yıkamayan ve çorap değiştirmeye özen göstermeyen beylere kıyasla elbette daha sağlıklı olacaktır.

Ayak kokusunu bir kusur bir özür olarak görmemeli evet bu oldukça utandırıcı ve rahatsız edici bir durum ama özellikle de koca gün ayakkabı içerisinde durması zorunlu olan sıcakta çalışan ve ayakta duran beylerin maalesef en büyük sorunlarından bir tanesi.

Bu sorun hor görülmektense çözülmeye çalışmalı ve giderilme yolları araştırılmalıdır. Her gün ayaklarınızı sık sık yıkıyor sürekli çorap değiştiriyor ancak yine de ayak kokusundan ve ayak terlemesinden kurtulamıyor iseniz size vereceğim bir tavsiye de ayakkabı alır iken daha dikkatli olmanız gerekir.

Ayakkabı alırken dikkat etmeniz gereken püf nokta plastik kokuya meyilli ayakları terleten hava almayan nefes almayan ayakkabılardan ise; ayaklarınızı daha serin daha ferah tutacak nefes alıp verebilecek daha sağlıklı ayakkabıları tercih etmenizdir.

Yine basit çözümlerden bir tanesi; çorap seçiminiz de de dikkatli olmak. Naylon kumaşlardan oluşmuş terletici çoraplardan ise pamuklu ve nefes alıp veren dokuya sahip olan çorapları tercih eder iseniz ayaklarınızı terlemekten bir derece de olsa kurtarabilirsiniz.

Tüm bunları denediniz ancak yine de ayaklarınız kokuyor ise hala ayak kokusu probleminiz devam ediyor ise deneyebileceğiniz ve size tavsiye edebileceğim bir yöntem de ayaklarınızı çay ile yıkamak ayaklarınıza çay banyosu yaptırmak.

Evet yanlış duymadınız ayak kokusunun en büyük düşmanı çay banyosudur. Hem de çok basit bir yöntem ile ayak kokunuzdan kurtulabilirsiniz. Evde demlediğiniz çayı atmayın bir leğene dökün ve içerisine ayaklarınızı koyun 15 ila 20 dakika arası bekletin.

Sonra ister durulayın ister sadece kâğıt bir havlu yardımı ile kurulayın bu işlemi birkaç gün boyunca düzenli olarak uygulayın her akşam yatmadan önce ya da eve geldiğiniz de uyguladığınız bu çay banyosu ile siz de umarım ayak kokusu probleminizden kurtulabilirsiniz.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!