Ayak Kokusu Nasıl Giderilir

 Ayak Kokusu Nasıl Giderilir

Ayak terlemesi bir çok insan için kötü bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.Bilhassa erkeklerde daha çok görülen bu durum saatlerce ayakkabı içinde kalan ayaklarda , koku olarak geri dönmektedir.Erkekler her gün çorap değiştirmesi ve hijyen kurallarına riayet etmesi de bu durumun gerçekleşmesinin önünde engel değildir.

Ayak Terlemesinin Nedenleri

Ter bezleri insanda «termostat» gibi çalışıyor ve vücudun ısısını kontrol ediyor. Ancak, ayak terlemesi olunca sadece hijyen değil, bazen başka problemleri de beraberinde getirir. Bazen aşırı terleme (hiperhidroz) duygusal ya da fiziksel stresten olur ve ya ciddi hastalıkların belirtisi şeklinde de düşünülebilinir.Örneğin tüberküloz. Bu formdaki terleme sinir bozukluklarından , daha çok sık kapalı sentetik bir ayakkabı ya da sentetik malzeme çoraplardan kaynaklı olabilir. Ayak terlemesi sorunu nedeniyle nadiren bir doktora başvurulur. Aşırı terleme sadece kötü kokudan rahatsızlık değil başka problemlere de neden olur.Ter,ayaklarda hızlı nasır oluşmasına, daha kötüsü -enfeksiyon ve mantar hastalıklarına sebep olur.Bu yüzden ayak terleme sorunu çözülmelidir.

Büyüklerde Sık Ayak Terlemesinin Sebepleri

1. Kalp hastalığı ve yüksek tansiyon. Bu yüzden hızlı kan dolaşımı.
2.Grip hastalıkları.
3. Tüberküloz, bronşit ve diğer solunum sistemi rahatsızlıkları.
4. Hipotiroidizm. Bu tiroid hastalığı, hormon eksikleri. Ayaklar sıcak ya da soğuk sürekli oluyor.
5. Obezite ve diyabet. Çoğu zaman bu hastalıklar az hareket eden insanlarda oluyor.
6. Onkolojik hastalıklar.
7. Hormonal değişiklikten kaynaklı hastalıklar
8. Hijyenik olunmaması.Bir çok kişi nadiren ayaklarını yıkar. Hijyen gereklidir çünkü bakteri ve mikroorganizmalar olur, sonra da mantar.
9. Zor fiziksel işler..
10. Sıkı veya aşırı geniş ayakkabı. Bunun nedeni ucuz olsun diye suni deri ayakabılar. Ayaklar nefes alamıyor ve terliyor. Bu yüzden çok koku olur.
11. Aşırı sıcak çorap ve ayakkabı.Örneğin Kış daha gelmedi, dışarıda soğuk olmamasına rağmen bazıları kış ayakabısı kullanmaya başlıyor. Demek ki mevsim ayakbıları giyinmeli.
12. Stres ve heyecan. Heyecanlanınca ayaklar terlemeye başlıyor.
Ayak terlemesi enfeksiyon hastalıkları, egzama yapar. Sonrasına bu rahatsızlık bütün vücutta çıkabilir.

Çocuklarda Ayak Terlemesinin Nedenleri

• Parazitler. Çocukların parazit olunca ayakları çok terliyor. Bunun için çocuğun dışkısında analiz yapmalıdır hastane gözetiminde.
• Yetersiz D vitamini Raşitizm olunca, sadece ayakların değil, aynı zamanda kafanında terlemesi mümkün.
• Sinir sistemi problemleri.

Ayak Terlemesine Karşı Alınması Gerken Tedbirler

Çözümden önce yapılması gereken ilk şey terlemenin neden kaynaklandığını düşünmektir, mesela eğer diyabetten ayaklar terliyorsa o zaman krem ya da benzeri şeyler ayak terlemesi problemlerini sadece kısa zaman diliminde çözüme kavuşturabilir.Kalıcı bir çözüm olmaz.
Ayaklarınızı ılık su ve sabunla yıkayın sonrasında kurutun. Bundan sonra ayaklarınıza iyot dökün kurutun. Ayaklar kuruduğunda nişasta serpin. Eğer ayaklar mavi renge bürünürse demek ki gerçekten hiperhidroz vardır.

Diğer Çözümler

1. Sabah ve akşam ayakları sabunla yıkayın. Her gün daha biraz soğuk suyla yıkayın.
2. Antibakteriyel sabun kullanın.
3. Ayakları yıkadıktan sonra 15 dakika bekleyin, çorap hemen giymeyin. Ayaklar iyice kuru olmalı. Kuruduktan sonra ayak kokusuna karşı krem sürebilirsiniz.
4. Kadınlarda ayak terlemesi olursa, öncelikle varsa başka hastalıklar çözülmeli.Çünkü farklı bir hastalıktan kaynaklanabilir. Menopoz olunduğunda doktor kontrolünde ilaç kullanılabilinir.

Erkeklerde Ayak Terlemesi

Tabii ki başlangıçta emin olmalı ayak bir hastalıktan mı terliyor ya da başka bir sebepten mi.Bunun için öncellikle doktora muayene olmalı. Hastalık ne zaman çözülürse ayaklarda terleme sona erecektir.
Erkeklerde ayak mantarı:
• Sık sık çorap değiştirmeli. Eğer ayakları yıkamak ihtimal dahilinde olmazsa antibakteriyel ıslak mendil kullanın.
• Lastik ayakkabı giymeyin.
• Mevsiminde ayakkabı giyinin.
• Yazın açık ayakkabı giyin. Deri ve ya süet ayakkabı giyin.
• Kötü koku olunca ayakkabıya içten sirke sürün.
• Ayakkabı içerisi de deriden olmalı.
• Kalsiyum glukona içmeli. Bazen bu eksiklik olunca ayak terliyor.
• Ayaklara nişasta sürün. Nişasta teri alır ayaklar kuru kalır.

Eğer bebeklerde ayak terlemesi olursa bu normaldir çünkü bebeğin vücudu çevreye alışma evresindedir.
1. Kışın 2 yaşına kadar çocuklar için vitamin D vermeli.
2. Önlemek için çocuk doktoruna ve norölojik doktorda bebeğe kontrol ettirmeli.

Unutmayın! Çoğu zaman kadınlar, çocukları aşırı kalın giydiriyorlar. Bu yüzden çocuk hareket ederken ayakları terleyebilir ve kokabilir.

Ayak Kokusuna Karşı Hangi Araçlar Kullanılmalı

Mağazalarda kozmetik bir çok ürün satılmaktadır ayak kokusunda karşı.Bu solüsyonlar, merhemler, kremler, losyonlar, tozlar vb. Kokuya karşı deodorant ve kokulu tabanlık yardım eder.

Ayak Kokusuna Karşı Doğal Tedbirler

Çam iğneleri. 400 gr çam iğnesi, 5000 ml kaynar su.Kapakla kapatın ve 2 saat bekleyin. Sonra ayakları o suda 20-30 dakika tutun. Kokuya karşı etkilidir.

Meşe kabuğu ve saman. 300 gr saman, yulaf samanı ve 50 gr meşe kabuğu. Kovaya kaynar su dökün ve 20 dakika ocakta tutun. Sonra biraz soğumasını bekleyin, ayakları 30 dakika o suda tutun.Her gün yapın bu işlemi. Ayak terlemesi sorununa yardım eder.

Meşe kabuğu tozu. Ayaklara tozu sürün ve çorap giyin.Bunu gece yapmak daha iyidir, uyurken çorapla yatın. Sabah ayakları soğuk suyla yıkayın. Bir hafta bunu yapın.

Elma sirkesi. Ayaklarınızı sabunla yıkayın. Kurumasını bekleyin. Bir havluya elma sirkesi ile ıslatın ve ayaklarınızı silin, sonra da çorap giyin. Elma sirkesi bir antiseptiktir.

Kuru borik asit. Sabah duş yaptıktan sonra biraz kuru asit borik sürün. Çorap giyin akşama kadar tutun bu şekilde. Yatmadan önce ayaklarınızı yıkayın sıcak su ile.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!