Aşırı El Terlemesi

 Aşırı El Terlemesi

Ellerin aşırı terlemesi sebebiyle bazı insanlar iş ve sosyal hayatlarında zorluklarla karşılabilir.Sınav kağıdının ıslanmaması için çaba sarf eden öğrenci ile yeni tanıştığı insanlarla el sıkışmak durumunda kalmak istemeyen kişiler aynı kaderin ortak paydasını paylaşmak durumunda kalırlar.Herhangi bir nesneye dokunduktan sonra üstünde yağmur damlaları misali bir görüntünün ortaya çıkması da , elinin terlemesinden hoşnut olmayan insanlar için zor bir görüntü olmakta ve kişinin kendine olan özgüveninin yok olmasına da sebebiyet vermektedir. İş ve sosyal hayatlarında ellerinin aşırı derecede terlemesinden dolayı mutsuz olan binlerce insan , bunun çaresinin olmadığı kanaatine varabilir.Fakat günümüz tıp dünyasında bahsedilen aşırı el terlemesi problemi sorun olmaktan çıkarılabilmektedir.

Neden İnsanların Elleri Aşırı Terler

Genellikle tam olarak bilinmemesine rağmen çocuk yaşta vücuttaki ter bezlerinin aşırı derecede çalışması ellerin terlemesine neden olmaktadır.Eğer çocukluk döneminde başlamayıp , ileriki yaşlarda ortaya çıkan bir durumsa o zaman farklı nedenleri göz önünde bulundurmak gerekir. Çocukluk döneminde bu tarz bir rahatsızlıkla karşılaşan hasta , olgunluk döneminde iş hayatında yaşadığı stresten kaynaklı olarak zor durumda kalabilir. Burada stres terlemeyi daha da şiddetli hale getirecek şekilde tetiklerken ,terleme de yine aynı doğrultuda stresi arttırabilmektedir.Bu yüzden terleme ve stres arasında doğru bir ilişki olduğu yönündeki kanaatlerin güçlenmesine sebep olur.Fakat hakiki neden bu değildir.Çünkü ellerin aşırı derecede terlemesi yukarıda bahsettiğimiz gibi stresten kaynaklı ortaya çıkan bir sorun değildir.Ortaya çıkan bu sorun günlük hayatta yoğun tempo ile çalışan bir kimse için stres ve terleme arasında doğru ilişki gerçekliğinin yaşanmasına neden olabilmektedir.

Terlemenin İnsan Hayatına Olan Fayda ve Zararları

Terlemek insan hayatında önemli bir biyolojik ihtiyaçtır. Sağlıklı bir insan günlük hayatında mutlaka normal düzeylerde olmak şartı ile terleyebilmelidir.Terlemek , vücutta bulunan toksin,tuz ve diğer zararlı objelerin dışarı atılması yöntemlerinden biridir.Hiç terlememek ya da aşırı terlemek vücutta birşeylerin yolunda gitmediğinin göstergeleri olarak kabul edilse de , bu iki çeşit dışında kalan terleme şekli vücut için daha ideal bir durumdur. Aşırı terleyen bir insan eğer yanında yedek bir giyecek taşımıyorsa ve ya evine yakın değilse sıcak olmayan havalarda üşütmeye neden olabilecek durumlarla karşı karşıya kalabilir.Bunun tersi sıcak havalarda aşırı terleme neticesinde etrafına kötü kokular yayabilir ve diğer insanların bundan rahatsız olması kaçınılmazdır. Aşırı terlemek vücuttaki gözeneklerin kapanmasına neden olacağı için sık sık banyo yapılmalıdır.

Elleri Terleyen İnsanlar İçin Çözüm Nedir

Günümüzde tıp dünyası, ellerin (ayakların da) aşırı derecede terlemesinin çözümü olarak derinin altında bulunan Sempatik sinirlere birden fazla yöntem uygulamaktadır.Bunlardan biri adını sık sık ünlülerin kendilerine güzelleşme adına yüz hatları için uygulattıkları Botoks yöntemidir. Bu yöntemle Sempatik sinirler kalıcı olmayacak şekilde faaliyette bulunamaz. 1 ya da 2 ay sonra Botoks’un etkisi geçtiğinde hiçbirşey olmamış gibi başa döner. Kalıcı çözüm olmamakla birlikte parasal açıdan da bütçenizde yılda bir kaç defa olmak üzere Botoks kalemi için para ayırmak zorunda kalabilirsiniz.
Bir diğer yöntem ise Sempatik sinirlerin yakılmasıdır.Bu yöntem ile sorun bir defada çözülebilinir ama vücut alışık olduğu ter çıkarma seçeneğinden birini kaybettiği için aynı seviyedeki teri vücudun başka bir yerinden atmaya çalışacaktır.Beklenmedik şekilde bacaklarda ya da kalça kısmında terleme görülebilinir.Hasta eğer bu şikayetle doktoruna başvurursa Sempatik sinirler yakıldığı için pek de derdine çözüm bulamayabilir. Vücut ilk başlarda bu şekilde tepki verebilir.Önemli olan vücudun terleme olgusu dengeye oturana kadar durumdan hekimi haberdar edip beklenilmesi en uygun seçenektir.
Son ve belkide en önemli yöntem ise ETS ‘dir. Bu yöntem ile Sempatik sinirlere klipteks adı verilen bir kelepçe takılır.Bu kelepçe ile Sempatik sinirler artık aşırı terlemeye sebep olmayacaktır.Eğer bu yöntem sonrasında yine vücudun farklı yerlerinde aşırı terleme durumu ortaya çıkarsa ve bu durumdan memnun kalınmazsa geri dönmek isteyenler için klipteks kelepçeleri çıkartılır ve hasta , Sempatik sinirlerin yaktırılması yöntemine nazaran ilk duruma geri dönebilir. Bu yöntem uygulandığında genellikle başarı sağlanabilmektedir.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!