Aralıklı Oruç Diyeti Nasıl Yapılır ?

 Aralıklı Oruç Diyeti Nasıl Yapılır ?

İngilizce adı INTERMITTENT FASTING olan aralıklı oruç diyeti nasıl yapılır , vücudun uzun bir süre aç bırakılmasını sağlayarak kendini yenilemesini ve zayıflamayı hedefliyor. Aralıklı oruç diyeti üç şekilde oluyor bunlardan birincisi 8 saat aç kalınan diyet. Bu diyette vücut günde en az 8 saat su dışında hiçbir şey yemeden aç bırakılıyor. Örneğin en son yemeğinizi saat 21’de yediyseniz ertesi gün sabah 5’e kadar bir şey yememeniz gerekiyor. Ancak bu 8 saatlik açlık süreci zayıflamaya çok ciddi bir etkisi olmuyor, çünkü çoğu zaman bu süre uykuda geçiriliyor. İşe gerçekten yarayan iki tipi var biri 12 diğeri ise 24 saat açlık.

Aralıklı Oruç Diyeti Nasıl Yapılır

Aralıklı Oruç Diyeti Nasıl Yapılır

12 Saat Oruç

Bu diyete göre son öğünle bir sonraki öğün arasında en az 12 saat olması gerekiyor. Yani en son akşam 9’da yediyseniz ertesi gün 9’a kadar bir şey yemiyorsunuz. Yaklaşık 12 saat süren açlık  sonunda vücut kendini onarıyor tamir ediyor ve ayrıca zayıflamaya başlıyorsunuz. Uzmanlar aralıklı oruç diyetinin 16 yaş altında, hamile bayanların, lohusa dönemindeki bayanların ve sağlık sorun bulunan bireylerin üzerinde uygun olmadığını savunuyor. Siz de eğer yukarıdaki azınlığa sahip değilseniz bu diyeti deneyebilirsiniz.

24 Saat Oruç

Bizzat benim de denediğim ve gerçekten inanılmaz faydasını gördüğüm bit aralıklı oruç diyeti. Bu diyete göre sadece 24 saatte bir yemek yiyorsunuz. Kulağa korkunç gelebilir ama emin olun sabrettikten sonra vücut sadece 5 günde alışabiliyor. Üstelik şuanda kesin olarak herhangi bir zararı da bulunmuş değil. Bu diyete göre 24 saate bir canınız ne kadar istiyorsa o kadar  yiyebiliyorsunuz. Ancak yemek sürenizin 30 dakikayı aşmamızı gerekiyor. Örneğin ben kendime öğün olarak 15.00 saatini seçtim. Sabahları zaten iştahım olmadığı için ve genelde bu saatlerde acıkmaya başladığım için bu saati kendime çok daha uygun buldum. Akşam 21.00 gibi bir porsiyon meyve yeme hakkınız var bu da genelde düşen kan şekerini yeniden canlandırmak için. Ayrıca diyette şekersiz olmak kaydıyla bola çay ve kahve serbest. Ancak karnınız aç olduğu için fazla tüketmemekte yarar var yoksa mideniz bulanıp tansiyonunuz yükselebiliyor. Midenizin bulandığını hissettiğiniz zaman bir adet şekerli bir meyve tüketin. Günde 2’yi geçmezse bir ayın sonunda 6-8 kilo verebiliyorsunuz Eğer 100 kilo üzerinde iseniz 10 kilo dahi verebilirsiniz. Diyet ilk 5 gün zorlasa da daha sonra alışıyorsunuz.

Aralıklı Oruç Diyetinin Avantajları

Günde sadece bir kez besleniyorsunuz bu yüzden her dakika yemek ile ilgili düşünme ne yesem ne pişirsem gibi dertleriniz ortadan kalkıyor. Ayrıca ister evde ister dışarıda yiyor olun inanılmaz bir zaman ve para tasarrufu sağlıyor. Ancak en az 50 gr protein ve 250 gr karbonhidrat almayı unutmayın. Aksi takdirde vücudunuz zorlanacaktır.

– Zaman tasarrufu, ortalama her insan günde en az 1 saatini beslenmeye harcıyor. Bu nedenle günde bir öğün beslenmek size en az 40 dakika zaman tasarrufu sağlar.

– Uzun bir ömür, tek öğün beslenmek insan ömrünü uzatıyor bilimsel araştırmalarca kanıtlanmıştır.

– Daha az hastalık, sürekli beslendiğinizde vücut hastalıklarla yeteri kadar uğraşamıyor. Günde 1 öğün yediğinizde ortada hastalık falan kalmıyor.

Not : Bu diyet yapılırken tek öğünde en az 1,500 kalori alınmalıdır. Aksi takdirde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!