Anne Sütünü Arttıran Gıdalar Nelerdir?

 Anne Sütünü Arttıran Gıdalar Nelerdir?

Anne Sütünü Arttıran Gıdalar

 

Çoğu anne,anne sütünün bebeğe yetmediğini düşünür.Bebeğini emzirdikten sonra bile aç kaldığına dair bir hisse kapılır.Anne sütünü arttırmak için bazı gıdalardan yardım almakta fayda vardır.Şunu söylemek gerekir ki,bebeğe yetecek kadar süt üretilmeme durumu,çok nadir görülen bir durumdur.Bir de emzirme döneminde kadınların çoğu,bebeğin her yaptığı şeyi süte bağlar.Bebeğin gazı olduğunda ya da sütü çıkardığında,anne bunu gün içinde yediği bir şeye ya da yetersiz süte bağlayabilir.Bebeğin bu davranışlarının sebebi yetersiz süt miktarı değildir.Anne sütünü arttıran özelliğe sahip gıdalar sayesinde,anne sütünde artış yaşanmaktadır.Anneler bu sayede bebeklerini rahatlıkla doyurabilirler.

Anne Sütünü Arttıran Gıdalar Nelerdir?

anne sütüÇemen Otu Tohumu:Çemen otu tohumu,anne sütü arttırmaya yardımcıdır.İki hafta boyunca düzenli olarak çemen otu tohumu kullanan bir emziren bayanlar,sütün arttığını fark edecekler.Hint mutfağının en önemli baharatlarından birisi olan köride de çemenin hoş kokusu vardır.

Rezene:Yapılan araştırmalara göre,hormon değişikliklerine neden olan anethol,photoanethole ve dianethole bakımından zengin olan rezene,anne sütü için gerekli olan prolaktin ve östrojen üretmeye yardımcı olur.

Dereotu:Rezenegillerden olan dereotu,süt üretimini destekler ve hormonal değişikliklere yardımcı olur.

Anne Sütünü Arttırdığı Bilinen Gıdalar

Bilimsel olarak yapılan araştırmalara göre bazı gıdalar anne sütünü arttırır.Yüzyıllardır geleneksel olarak tüketilen bu gıdaların,anne sütünü arttırdığı biliniyor.

Kimyon:Kimyon süt üretimine teşvik eder ve doğumdan sonra anneyi güçlendirir ve yüksek oranda demir içerdiğinden,takviye yapar.

Siyah Susam:Siyah susam kalsiyum bakımından zengindir.Anne sütünün artmasına yardımcı olur.Kalsiyum dışında bakır gibi bazı mineraller içerir.

arpaArpa:Arpa kullanılarak yapılan bazı çorba ve pilavları,laktasyonu arttırmak için kullanabilirsiniz.Yapılan araştırmalara göre,emzirme döneminde arpa tüketen kadının sütünün arttığı belirlenmiştir.

Fesleğen:Sindirimi düzenleyen bir etkiye sahiptir.Aynı zaman da sakinleştirici özelliği vardır.İyi bir K vitamini deposudur.Çay ya da yemeklerde tüketilebilir.

Yeşil Turuncu SebzelerYeşil Sebzeler:Mineral ve vitamin kaynağı olan fasulye,pancar,ıspanak,kuşkonmaz gibi besinler,laktasyonu arttırır.Sindirime yardımcı olur.

Kırmızı ve Turuncu Sebzeler:Havuç,tatlı patates,pancar ve diğer kırmızı ve turuncu besinler anne sütünü arttırır.

Sarımsak:Kokusu sebebi ile emziren annelerin çok sevmediği sarımsak,anne sütünü arttırır.Aynı zamanda annenin iştahını açar,mineral ve vitamin bakımından da oldukça zengindir.

yulafYulaf:Demir,kalsiyum ve besin lifi bakımından oldukça zengin olan yulaf,anneler arasından oldukça popüler bir besindir.Kendinize yulaf püresi hazırlayabilirsiniz.Biraz tadını değiştirmek için meyve,baharat,fındık gibi şeyler ekleyebilirsiniz.

Yağlar:Keten tohumu yağı,zeytinyağı,susam yağı gibi sağlıklı yağlar emzirmeye yardımcı olmaktadır.Annenin enerjisinin de artmasına yardımcı olur.

Önlemler ve Uyarılar

Eğer bebeğiniz kilo almıyor ise veya vermeye başladıysa mutlaka bir doktora gidin.

Çok fazla stres süt kalitenizi düşürebilir.Annelerin kendilerini rahatlatacak yöntemler bulması önerilir.

Bebekler yaklaşık olarak süt emmek için 20 ile 40 dakikaya ihtiyaç duyar.

Hastalık dönemlerinde süt üretimi azalır.

Emzirme dönemlerin de eğer doğum kontrol hapları kullanıyorsanız,süt üretiminiz azalabilir.

Gün içerisinde 10 ile 12 bardak su içmeye özen gösterin.

Herhangi bir bitkisel ürün ya da vitamin takviyesi kullanırsan doktora danışın.

Yorgunluk süt üretimini düşürür.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (1)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hsyn 8 sene önce

Anne sütü önemli tabi.
Sitenizden çok memnunum. saglik konusunda neredeyse bütün merak edilenlere ulaşilabilecek yapi da bir site.