Anne Sütü Nasıl Arttırılır?

 Anne Sütü Nasıl Arttırılır?

Uzmanlar, bebeklerin ilk 6 ay boyunca anne sütünden başka bir besin almasını doğru bulmuyor. Ek gıdalara ancak 6 ay dolduktan sonra geçilmesini, ancak bebek iki yaşına girene kadar anne sütünün kesilmemesi gerektiği belirtiliyor. Dünya üzerinde hiçbir besin veya mama anne sütünün yerini tutmamaktadır. Anne sütü, besinsel açıdan değerlerinden ziyade, mineraller, vitaminler, sindirim enzimleri ve bebeğin mikroplara karşı korunmasını sağlayan antikorlar bakımından da zengindir.

Bebeğin üzerinde anne sütünün yararları saymakla bitecek gibi değildir. Ama anne sütünün artması için de beslenmenize dikkat etmek gerekiyor.

Anne, hamileliği süresince stresli olduysa ve emzirme konusunda endişeler yaşadıysa sütünün gelmesinde bazı problemler yaşanabiliyor. Yeni annenin huzur içinde olması, sağlıklı beslenmesi ve bebeğinin varlığını kabul etmesi, sütünün artmasına kesinlikle yardımcı olacaktır. Sütün artmasındaki en önemli faktör ise bebeğin anneyi emmesidir. Anne, sütünü arttırmak için; karbonhidrat, protein ve yeşil meyve ve sebzelerden oluşan zengin bir menüyü yemek öğünlerinde kullanması çok önemli. Yapılmış bazı çalışmalara göre bazı bitkilerin ve gıdaların anne sütünü arttırdığı kanıtlanmıştır. Bu bitkilerin en başında da dereotugilllerden olan rezene gelmekte. Fesleğen, ısırgan gibi bitkiler de anne sütünü arttırmaktadır.

Anne Sütünü Arttıran Besinler

Aşağıda sıralayacağımız besinlerin anne sütüne etkisi konusunda herhangi bir araştırma bulunmuyor. Ama çeşitli topluluklarda emzirme dönemini yaşayan annelere önerilmektedir.
Siyah Susam: Siyah susam, kalsiyum bakımından oldukça zengindir. Bazı toplumlarda anne sütünü arttırmaya yaradığı söylenir. Kalsiyum içerdiği gibi, bakır tarzı bazı mineraller de içerir. Yemeklerinizde çekinmeden kullanabilirsiniz.

Kimyon: Doğumdan sonra annenin güçlenmesinde büyük bir pay sahibi olan kimyon, aynı zamanda süt üretimini de teşvik etmektedir.

Fesleğen: K vitamini bakımından bulunmaz bir nimet olan, sakinleştirici olarak da etki gösterebilen, aynı zamanda sindirim sistemini de düzene sokan fesleğeni yemeklerin yanında ya da çay halinde tüketebilirsiniz.

Arpa: Laktasyon seviyesini arttırmak için arpa kullanılarak yapılan çorba veya pilav kullanılabilir. Arpa, yüzyıllardır anne sütünü arttırdığına inanılan bir bitkidir. Ancak bu konuda bilimsel bir çalışma bulunmamaktadır.

Yeşil Sebze: Ispanak, fasulye, kuşkonmaz ve pancar yaprağı tarzında sebzeler harika bir mineral ve vitamin kaynağı olduğu gibi, laktasyonu arttırmaya da yarar. Bunun gibi yeşillikler, aynı zamanda vücudu güçlendirir ve sindirime yardım eder.

Turuncu ve Kırmızı Sebzeler: Havuç, pancar ve tatlı patates gibi kırmızı ve turuncu sebzeler beta kroken bakımından zengin olduğu için anne sütünün kalitesini ve miktarını arttırmada yardımcı olabilir.

Yağ Türleri: Keten tohumu, susam yağı ve zeytinyağı gibi, zararı olmayan yararlı yağların emzirmeye olan faydaları uzun zamandır bilinmektedir. Bu tarz yağ türleri aynı zamanda annenin enerjisinin artmasında etkili olur.

Yulaf: Kalsiyum ve demir bakımından oldukça zengin olduğu bilinen yulaf, emziren annelerin arasında çok popüler besinlerden biridir. Kendiniz için yulaf püresi gibi şeyler hazırlayabilirsiniz. Bu püredeki besin değerlerini arttırmak isterseniz için süt, meyve, fındık veya baharat da ekleyebilirsiniz.

Bazı Önlem ve Uyarılar

• Bebeğiniz zayıflamaya başladıysa veya hiç kilo alamıyorsa çok acil olarak bir uzmana başvurun.

• Çok fazla stresli olmak anne sütünün kalitesini düşürücü etki yaratabilir. Bu yüzden, bazı durumlarda kendinizi rahatlatmak için birkaç yöntem bulmayı deneyin.

• Bebeklerin anneden süt emmek için ihtiyaç duydukları ortalama süre 20 – 30 dakikadır. Bazı durumlarda bu emme süresi 45 dakikaya kadar çıkabilir.

• Hasta olduğunuz zamanlarda süt üretiminin azalması normal bir durumdur.

• Televizyon veya eczanelerde gördüğünüz, anne sütüne arttırıcı etki yaptığı iddia edilen hapları veya ilaçları almadan önce doktorunuza danışın.

• Emziren anneler açısından, günde 10 – 12 bardak kadar su içmek çok önemlidir.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!