Anne Çocuk Bağı

 Anne Çocuk Bağı

Anne Çocuk Bağı

Annemi Çocuğa Bağımlı Çocuk mu Anneye?

Çocuk ile annenin arasında ki bağ güçlüdür. Ama bu bağ zamanla artık bazı sorumlulukların önüne geçiyorsa mesela anneye bağımlı çocuk okula gitmek istemiyor ise ya da annesinden ayrılmamak için evlenmek istemeyen çocuk gibi. Bu durumu inceleyen Uzman Psikolojik Danışman Nur Ağdelen, konu hakkındaki görüşleri ile duruma açıklık getirdi.

Bebeğin küçüklükten anneye aşırı bağımlılığı, ya da annenin böyle hissetmesi ve daha sonrasında bu durumun sürmesi, çocukluk döneminde devam eden, okula gitmemeye kadar varan, hatta evlenme çağına kadar giden bir döngünün sorgulanması gerekiyor. Anne mi çocuğa bağımlı, çocuk mu anneye bağımlı? Bu sorunun cevabını Uzman Psikolojik Danışman Nur Ağdelen açıklıyor: “Baba ve annesini yalnız bırakmamak için üniversiteye bile gitmek istemeyen bir çocuk yaratmamak için annelik rolünüzü gözden geçirin. Anneler çocuklarınızın size bağımlı olduğunu düşünürken, aslında siz çocuğunuza bağlı olabilirsiniz, dikkat etmelisiniz“

Anne ve çocuk arasındaki aşırı bağımlılık hissine kapılan annelerin, rollerini bir gözden geçirmeleri gerekiyor. Bir yaştan sonra geceleri çocukların hala anneyle uyuma isteği, anneden ayrılmamak için evliliği reddeden, sorumlu olduğu okuluna dahi gitmek istemeyen çocukların mı yoksa annenin mi daha bağımlı olduğu, sorgusunun biran önce yapılması gerekir.

Doğumdan sonra bebeğin daima anneye ihtiyacı vardır evet. Ama bu durum yaşamsal faaliyetlerin devamı için gereklidir. Yani bir zorunluluktur. Bebek için annenin önemi büyüktür, anne için de, anneye muhtaç bir bebeğin. Bir bebeğin kişisel ihtiyaçlarını kendi kendine gerçekleştirebilmesi için yani çocukluk dönemine geçene kadar annenin yardımı gereklidir.

Anne Çocuk Bağı

O artık Bebek Değil, Bunun Bilincinde Olun

Bebeklik döneminden sonra çocukluk dönemine geçen bireyimizin üzerine çok fazla düşmemelisiniz. Bebeklik döneminde her şeyiyle ilgilenirken, bu durumu çocukluk döneminde de yapmamalısınız. Mesela çocuğunuz kendi yemeğini kendisinin yemesine izin verin. Çocuğunuz ile vakit geçirin, ama sizin de yapmanız gereken sorumluluklarınızı erteleyerek bu ilgiyi abartmayın. Kıyafetleri giyerken ya da ayakkabıları için ona zaman tanıyın. Kendi başına bu ayakkabı giyebileceğini bildiğiniz halde, sırf zaman kazanmak için onun ayakkabılarını giydirmeyin. Yanı hiç bir konuda size bağlı ama mecbur bir çocuk yetiştirmeyin. Bırakın kendi sorumluluklarını öğrensin ve yapsın. Sizin için ayakkabı giymek basit bir işken, bunu kendi başına başarması onun öz güveni olacaktır.

Çocuklarınızı Evden Sabah Mutlu Uğurlayın

Sabahları erkenden kalkıp okula gitmek için hazırlanan çocuğunuzu uğurlarken, ona sevgi dolu sözcükler söyleyin kulağına. Ev dışında, onunda bir sosyal ortamının olduğunu ona anlatın. Orada arkadaşları ile vakit geçirmesi gerektiğini ve okula gitmek gibi bir sorumluluğu olduğunu anların. Okul ayrılıklarının sonunda ki karşılamayı şölen haline dönüştürün ki mutlaka öyle yapıyorsunuzdur. Tabi bu durum çalışan anneler için olmayabilir.

Her anne çocuğuna bağlıdır ama bu demek olmuyor ki onun tüm işlerini size muhtaç olmadığı zamanda üstlenmek. Hayır. Çocuklarınız sizsiz de kendi işlerini yapabilsin. İstemez misiniz öz güveni olan bir birey yetiştirmek?

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!