Ani ve aşırı kilo kaybı nedir?

 Ani ve aşırı kilo kaybı nedir?

Ani ve aşırı kilo kayıpları kişinin istediği dışında verilen kilo kayıplarına verilen isimdir. Bu ani kilo kayıplarının altında genellikle kronik niteliğe sahip tıbbi durumlar yamaktadır. Bu kronik tıbbi durumların yanı sıra soğuk algınlığı ya da grip gibi kısa süreli hastalıklar da mide sorunlarına neden olduğu için istemsiz kilo kayıplarının oluşmasına sebep olabilmektedir. Bunlardan farklı olarak oral ülserler, depresyon, iştahı kesecek nitelikte olan soğuk algınlıkları, ishal gibi viral enfeksiyonlar da istemsiz kilo kayıplarına neden olmaktadır. Bu sayılan nedenlerin dışında nadir olsa da kanser, aşırı hızlı çalışan tiroid bezi olarak bilinen hipertirodizm, gastroenterit, çölyak, demans, AIDS ve HIV gibi hastalıklar da kasıtsız kilo kayıplarına neden olmaktadır. Son olarak kişide bulunan sağlık sorunları sonucu kullanılan birtakım ilaçlar da önemli ölçüde kilo kaybının yaşanmasına etkili olmaktadır.

Alınması gereken besin türlerinin yeteri kadar alınmaması sonucu uzun süreli kilo kayıpları oluşabilir. Bu besin alımının yetersizliği özellikle çölyak adı verilen sindirim sistemi problemlerinde de oldukça etkili olmaktadır.

İstemsiz kilo kaybının belirtileri nelerdir?

Oluşan kilo kayıplarında belirli bir noktaya gelmeden kişiler bu durumu fark edemezler. Kilo kaybı belirli bir seviyeye geldikten sonra kişiler yüz hatlarında meydana gelen değişimler ve kıyafetlerinin bol gelmesi sonucu fark edebilirler. Kilo kaybının belirtileri arasında iştah kaybı, bazı gıdalarda fussiness, karın ağrısı ve nadir de olsa vücut ısısında değişiklikler de gösterilebilir.

Ani ve aşırı kilo kaybı nedir?

 

Kilo kaybı nasıl teşhis edilir?

İstemsiz ve ani bir şekilde kilo kaybı yaşadığınızı düşünüyorsanız mutlaka bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Kilo kaybı yaşayan insanlar kilo kaybının ne zaman başladığını ve bu kilo kaybın yaşandığı süre içerisinde meydana gelen diğer semptomlar mutlaka teşhisi koyacak doktora bildirilmelidir. Doktor belli başlı birkaç soru sorarak kilo kaybına neden olan etmenleri ortaya çıkaracaktır. Bu sorulara şunlar örnek verilebilir: Yakın zamanda herhangi bir sağlık probleminiz oldu mu? Son zamanlarda ishal ve kabızlık gibi sindirim sorunları yaşadınız mı? Sürekli olarak ya da son zamanlarda kullandığınız bir ilaç var mı?

Bu sorun için başvurulan doktor verilen ani kilo kaybına sindirim sisteminden kaynakladığını ya da diyetten sonucu ortaya çıktığı düşünüyorsa vitamin ve mineral değerlerini gösteren kan testi yapabilir. Ayrıca yapılan kan testleri bu ani kilo kayıplarının hormonal bir durum nedeni ile oluşup oluşmadığını ortaya çıkarmaktadır.

Ani ve istemsiz kilo kaybının tedavisi nedir?

Yapılan kan testi sonucu ani ve istemsiz kilo kayıplarının beslenme sorunundan kaynaklandığı tespit edilirse doktorunuz sizi bir diyetisyene yönlendirebilir ya da size beslenmeniz konusunda bir takım önerilerde bulunabilir. Yapılan testler sonucunda bu sorunun hormonal neticesinde oluştuğu tespit edildiyse doktorunuz ilaç tavsiyesinde bulunup bu ilacı reçete edecektir.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!