Ameliyatsız Kalp Damar Tedavisi Nedir?

 Ameliyatsız Kalp Damar Tedavisi Nedir?

Günümüzde gerçekleştirilen ameliyatların temel mantığı, yıpranmayı en aza indirerek başarılı sonuçlar elde etmek. Kalp damar cerrahisinde, ameliyatsız tekniklerin kullanılmaya başlamasının temel sebebi de bu. Büyük kesikler açılarak yapılan kalp ameliyatları sonrasında hastanın gündelik hayatına dönmesi oldukça uzun bir zaman almakta. Bunun yanı sıra estetik açıdan da kişinin vücudunda ömür boyu taşıması gereken bir ameliyat izi kalmaktaydı. Günümüz teknolojisinde, ameliyatsız kalp damar tedavileriyle bu sorun aşıldı. Artık hastanın gündelik hayatına çok kısa sürede dönmesi ve vücudunda hiçbir iz olmadan yaşamına devam edebilmesi mümkün. Bu ve bunun gibi birçok avantajı, ameliyatsız kalp damar tedavilerini gün geçtikçe daha da popüler ve kullanılan bir yöntem haline getiriyor.

Ameliyatsız Kalp Damar Tedavisi Nasıl Uygulanıyor?

Geleneksel yöntemlerin dışında olan bu teknolojik yöntemle artık kalp ve damar hastalıkları, ameliyata ihtiyaç duyulmadan açılabiliyor. Kasık ve kol bölgesindeki damarlardan giriş sağlanarak kalp damarları balon ve stent aracılığıyla kolayca açılabiliyor.

Fakat kalp ameliyatlarının rafa kalktığını, kullanılmayacağını söylemek mümkün değil. Bazı durumlarda, cerrahi müdahale dışında hala pek alternatif yok. Fakat günümüz teknolojisinde yapılan cerrahi müdahaleler dahi eskiye göre çok daha az yıpratıcı olduğu için hastanın gündelik yaşantısına dönmesi eskiye oranla çok daha kolay oluyor.

Ameliyatsız Kapak Tamiri ve Değişimi Mümkün mü?

Kalp kapaklarına bundan 10-15 sene kadar önce açık kalp ameliyatı hariç hiçbir yöntemle müdahale edilemiyordu. Günümüzde ise önce mitral kapağın dışarıdan balonla açılarak tedavi edilmesi mümkün hale geldi. Şuanda kasık damarları kullanılarak aort kapağına dahi müdahale etmek, yeni bir kapak takmak mümkün. Bu işlem uygulandıktan sonra hasta çok kısa bir süre içerisinde kendi yaşantısına dönebiliyor. Sancılı, ağrılı bir ameliyat sonrası dönem yaşamadan işine, ailesine kavuşabiliyor.

Ameliyatsız Kalp Damar Tedavisi Ne Kadar Etkili?

Yapılan araştırmalara göre ameliyatsız kalp damar tedavisi uygulanan hastaların %80’inde şikayetleri ya tamamen ortadan kalktı, ya da belirgin bir miktarda azaldı. Bunun yanı sıra tedavi uygulanan hastaların büyük çoğunluğunda dilaltı ilaç kullanımı ya bırakıldı, ya da belirgin şekilde azaldı. Hastaların %80 kadarının yaşam kalitelerinin arttığı, eskiye oranla çok daha uzun mesafe problem yaşamadan yürüyebildikleri yapılan araştırmalar sonucunda ortaya koyuldu.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!