Alerjisi Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler

 Alerjisi Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Alerjisi Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Alerjisi Olanlar Nelere Dikkat Etmeli

Alerjisi olanlar kendilerine çok dikkat etmelidirler. Alerjik bünyeye sahip olan kişilerin, kış ve sonbahar aylarında özellikle, hasta olmamak için kendilerine çok özen göstermelidirler. Çünkü, mevsim geçişleri alerjisi olanlara, hastalıklar için kapı açar. Bu dönemlerde hem doğal yöntemlerle, hem de doktorunuzun önerdiği şeylerle kendinizi koruma altına alın.

Alerjisi olanlar mevsim geçişlerinde, sonbahar ve kış aylarında nelere dikkat etmelidirler? Alerjik ve çabuk hastalanan bir bünyeye sahipseniz, dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır.

Soğuk kış aylarının kapıya dayandığı bu günlerde, alerjik reaksiyonlarda bir bir kendini göstermeye başlıyor. Eğer alerjiniz var ise, sonbahar ve kış aylarında uzmanlar önemli açıklamalar yaparak, alerjisi olan kişileri uyardı. Alerjisi olanlar bakalım nelere dikkat etmelidirler?

Solunum yolu alerjisi, özellikle astım hastalığı olan kişiler, kış ve sonbahar aylarında olumsuz yönde çok fazla etkileniyorlar. Bünyesi zayıf, dirençsiz, bağışıklık sistemi zayıf ve alerjisi olan kişiler bu dönemde nezle, grip gibi hastalıklara yakalanma riskleri oldukça fazladır. Böyle hassas bünyelere sahip olan kişilerin, mutlaka grip aşısı olmaları gerekiyor. Grip aşısını Ekim ayı çıkmadan yaptırmalıdırlar. Hassas bünyelere sahip insanların, grip aşılarını yaptırıp, sonbahar ve kış aylarını daha rahat hasta olmadan geçirmeleri gerekir.

Tam da bu aylarda grip baş gösteriyor. Ekim ayı çıkmadan, grip aşısı olmakta fayda var. Uzmanlara kulak vermeli ve şeker hastaları, solunum alerjisi olan çocuklar, akciğer hastalığı olan yaşlılar, böbrek hastası olan kişilerin mutlaka grip aşısı olması gerekir. Aksi takdirde ölümle sonuçlanabilecek ciddi sorunların meydana gelmesine neden olabilir.

Öncelikle alerjisi olan yaşlılar, çocuklar olmak üzere, grip olan kişiden uzak durulmalıdır. Ellerinin sık sık yıkanması gerekir. Aynı zamanda öksürürken ya da hapşırırken kolun iç kısmı veya kağıt mendil kullanılmalıdır. Dışarıda maske kullanmak, evde bol bol istirahat etmek gerekir.

polen

Kirli Hava Alerjiyi Tetikliyor

Soğuk hava çoğu insanı olumsuz yönde etkilese de, alerjisi olan kişileri daha fazla etkiliyor. Sonbahar ve kış aylarının gelmesi ile birlikte alerjisi olan kişiler, eğer dikkat etmezler ise bu dönemi oldukça kötü geçirebilirler. Yaşlılar, çocuklar, altta yatan kronik rahatsızlığı olan kişiler risk grubundadır. Astımı olan kişiler, sigara dumanı, gıda katkı maddeleri, parfüm, cila, boya, kirli hava, grip, nezle, stres gibi faktörler, astım ataklarını tetikler.

Kış aylarında yakılan odun, kömür ve yanıcı diğer maddelerin kullanımındaki artış haliyle hava kirliliğine sebep olur. Fabrika dumanı, araba egzozu gibi dumanlar da alerji hastalarını kötü yönde etkiler.

Alerjik Kişilerdeki Şikayetler

Kirli havayı soluyan, alerjisi olan kişiler hasta olmaya bir adım daha yakındır. Alerjisi olan kişinin zaten var olan bir duyarlılığı vardır, birde kirli hava sonucunda, hırıltı, öksürük, nefes darlığı ortaya çıkar. Solunum yollarında var olan duyarlılık sonucunda, mikroplar solunum yollarına hızla yerleşir. Bunun yanı sıra bronşit, sinüzit, zatürre gibi enfeksiyonlar da kendini gösterir. Alerjik kişiler sadece bronş ve akciğerlerinden etkilenmez. Aynı zamanda burun ve göz de olumsuz yönde etkilenmektedir. Saman nezlesi de alerjik göz hastalığıdır.

Alerjik Hastalar Soğuk Havalarda Nelere Dikkat Etmelidirler?

Sigara dumanından kendilerini korumalıdırlar. Sigara içilen ortamlarda asla bulunmamalıdırlar.

Kış aylarında yünlü atkı, kazak ve bere kullanmamalıdırlar.

Alerji belirtileri ortaya çıktığı zaman, doktorunuzun kullanmanız için size verdiği sprey, damla, antibiyotikleri kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kışın kalabalık yerlerde bulunmamaya özen gösterin.

Hava kirliliği olan yerlerden uzak durmaya çalışın.

Dışarı çıktığınızda göz, ağız, burun gibi organlarınızı korumalısınız.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (1)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hüseyin ilhan 8 sene önce

Çok düzeyli ve yararli bir site.tesekkürler.