Alerji Testi ve Nasıl Yapılır

 Alerji Testi ve Nasıl Yapılır

Alerji Nedir ?

Alerji, başka insanlarda etkisi görünmeyen ama kişinin vücudunun herhangibir maddeye karşı gösterdiği aşırı tepkidir. Bu yüzden alerji bir hastalık olarak görülmez. Genellikle alerjinin vücuda bir zararı olmaz. Günlük hayattaki koşuşturmalar, sağlıklı beslenememe, stres, uykusuzluk ve kirli hava alerjiye sebep olmaktadır. Herhangibir yiyeceğe veya çiçek, hayvanlar, ilaçlar, kimyasal ürünler, takı ve giysiler, kumaşlar, koku, ağaca da alerjiniz olabilir. Bu gibi durumlarda alerji testi yaptırmanız oldukça faydalı olacaktır. Eğer besinlerden kaynaklı bir durum söz konusu ise bunu gün yüzüne çıkararak doktor kontrolünde gerçekleştirmeniz oldukça önemlidir.

Alerji Testi ve Nasıl Yapılır

Alerjiler bahar aylarında daha sık yaşanır. Bunun nedeni yeni açan bitkiler ve çiçekler rüzgarın etkisiyle polenlerin savrulmasıdır. Özellikle solunum yolundan girdiği için sık sık hapşırma veya öksürme görülebilir. Ayrıca bazı kişilerde göz içinde veya etrafında kızarma ve solma görülebilmektedir.

Alerji Nasıl Olur ?

Vücudumuza bazen burun ve ağız gibi solunum yollarıyla giren bazen de dokunma gibi temaslarla gösterdiği aşırı tepkidir. Normalde bağışıklık sistemi zararlı olanları vücuda girmesini engelleyerek herhangibir zarar oluşturmazlar. Ama bazı kişilerde vücut zararsız maddelere bile aşırı tepki gösterebilmektedir. İşte bu yüzden alerji görünümü kazanmaktadır.

Alerji Testi Nasıl Yapılır ?

Neye karşı alerjinin olduğunu bulmak için genellikle kan testleri uygulanmaktadır. Ama bazen de deriden bir parça alarak test yapılır. Deri’den yapılan testler daha başarılı olsa bile genellikle çocuklar için kan testi yapılır. Test sonuçlarına göre bir liste çıkarılarak nelere alerji olup olmadığı ayrıntı olarak çıkarılır.

Bir diğer test ise Epidermal testidir. Bu test’de ise doktor önceden alerji bulunan bölgeyi temizleyerek hastayı hazırlar. Daha sonra deri üzerine çeşitli sıvılar sürülerek, ilaç verilir. Belirli bir süre geçtikten sonra alerji göstermiş bölgelere sıvılar damlatılarak beklenir. 15 dakika sonra bu bölgelerde yanma veya şişme hissedilir. Böylelikle alerjinin nelere olduğu bulunarak detaylı incelemeye alınır. Alerji testi fiyatları ise birçok hastaneden hastaneye farklılık göstermektedir. Ama sağlık güvenceniz varsa ücretsiz yaptırabilirsiniz.

Bazen kişilerde yiyecek ve gıdalara karşı alerji gösterirken, bazen mevsim değişikliğine ve bazen de ilaçlara alerji gösterilebilir. Özellikle ilaçlara karşı gösterilen alerji durumlarında mutlaka test yaptırılmalı ve o ilaçlar kesinlikle tüketilmemelidir. Örneğin dünyada birçok insanın penisiline alerjisi bulunmaktadır. Çoğu zaman hayat kurtaran penisilin bazen tam tersi etki gösterebilmektedir. Bu da kişinin penisiline karşı alerjisinin olmasıdır. Bu yüzden mümkün olduğunca herkesin alerji testi yaptırması ve alerjisinin nelere karşı olduğunu öğrenmesi gerekmektedir.

 

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!