Akupunktur Nedir?

 Akupunktur Nedir?

Akupunktur Nedir?

Akupunktur nedir geçmişi binlerce yıl öncesine dayanan akupunktur, günümüzde tamamlayıcı tıp uygulamaları arasında yer alan popüler bir tedavi yöntemidir. Zaman zaman ”akapunktur” olarak yanlış telaffuz edilen ”akupunktur nedir?” sorusunun cevabını bu yazıda sizler için derledik.

Son yıllarda popülerliği giderek artan akupunktur uygulaması, birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Vücuttaki belirli noktalara genellikle iğne batırılarak yapılan uygulamada zaman zaman lazer veya ısı da kullanılmaktadır. Akupnukturun başlıca tedavi tercihleri arasında zayıflama, depresyon ve sigara bırakma gibi şeyler gelmektedir.

Akupunktur Tarihçesi

Akunpunktur, geleneksel Çin tıbbından günümüze kadar ulaşmıştır. Tamamlayıcı uçların uyarılmasıyla vücuttaki hastalıkların giderilmesini amaçlayan bu yöntem, tarih boyunca çeşitli milletler tarafından alternatif tıp olarak uygulanmıştır.

Vücudun tamamında bulunan yaklaşık 350 akupunktur noktası, organlarımızla bağlantılıdır. Örneğin kulak kepçesinde bir bölge, ciğerlerimizle bağlantılıdır. Bu şekilde noktalar kullanılarak uyarılan vücut, kendi kendini tedavi edebilmektedir.

Akupunktur Nasıl Yapılır?

Direkt olarak bir branşı bulunmayan akupunktur, bu alanda kendini geliştirmiş doktorlar tarafından uygulanmaktadır. Standart bir akupunktur uygulaması bulunmamakla birlikte, en çok tercih edilen yöntem, klasik akupunkturdur.

Akupunktur işlemi öncesinde genel sağlık durumunuz, geçmişte yaşadığınız sağlık problemleri ve diğer tetkikler yapılır. Bu aşamadan sonra hangi akupunktur uygulamasının, vücudun hangi bölgesine uygulanacağı belirlenir. Klasik akupunktur yöntemi; yüze, kulak kepçesine, bele, ellere veya ayaklara uygulanabilir. Oturur veya yatar pozisyonda duran hastanın üzerine sayısı 5-20 arasında değişen akupunktur iğneleri batırılır ve bu iğneler belirli bir süre boyunca bu bölgelerde kalır.

Sterilize edilmiş, tek kullanımlık iğnelerin boyutları 2-4 santimetre kadardır ve oldukça incedir. İğneler yerleştirildikten sonra hafif hareketlerle bu bölgelerin uyarılmasına devam edilir. Ağrı, acı veya kanama olmayan bu işlem, ortalama 20-30 dakika boyunca devam etmektedir. Bir akupunktur seansının süresi 20-30 dakika sürerken, tedavinin tamamlanması için 6-10 seans arasında devam etmek gerekmektedir.

Akupunktur Teknikleri Nelerdir?

Konvansiyonel: En yaygın akupunktur yöntemi, konvansiyonel olarak adlandırılmaktadır. Bu işlem, strerilize edilmiş, tek kullanımlık çeşitli uzunluklardaki ince iğnelerle yapılır. Vücuttaki akupunktur noktalarına yerleştirilen bu iğneler, 20-30 dakika boyunca burada tutulur.

Elektro-Akupunktur: xKulak veya vücut bölgesindeki akupunktur noktalarına iğneler takılarak konvansiyonel uygulama tarzında gerçekleşir. İğneler yerleştirildikten sonra uçlarına elektrik akımı verilir. Daha etkili bir yöntem olduğu iddia edilse de bu konuda kesin veriler bulunmamaktadır.

Aküpresür: Aküpresür yöntemiyle uygulanan akupunkturda iğne kullanılmamaktadır. Vücuttaki noktaları uyarmak için bu bölgelere basınç uygulanmaktadır.

Lazer Akupunktur: Bu yöntemde akupunktur iğneleri yerine lazer kullanılmaktadır. İğnelerin kullanımı karşısında giderek yaygınlaşmaya başlayan lazer akupunktur uygulamasında noktalar lazer ile uyarılmaktadır.

Moksibüsyon: Uzak doğuda sıkça kullanılan bu yöntem, ülkemizde ve diğer Avrupa ülkelerinde yaygın değildir. Bu uygulamada pelin isimli bitki yakılarak deri üzerine tutulur. Oluşan ısıyla birlikte akupunktur noktaları uyarılarak tedavi edilir.

Akupunktur Nedir?

Akupunktur Nedir?

Akupunktur Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

Akupunktur uygulamasının zayıflama, depresyon ve sigara bırakma tedavilerinde sıkça kullanıldığı bilinmektedir. Akupunktur ile sadece sigara bırakma değil bütün bağımlılıklar giderilebilir. Bunun dışında akupunkturun tedavi ettiği hastalıklar, şunlardır:

• Psikolojik rahatsızlıklar: Depresyon , Korkular, Anksiyete, Panik Atak
• Vajinismus hastalığı (Cinsel İlişki Zorluğu)
• Cinsel isteksizlik tedavisi
• Kilo verme (Obezite – zayıflama tedavisi)
• Sigara bırakma
• Diabet (Şeker Hastalığı)
• Hipertansiyon (Yüksek Tansiyon)
• Kısırlık – Doğurganlık Tedavileri (İnfertilite tedavisi)
• Adet düzensizliği
• Adet ağrıları
• Sınav Korkusu
• Genel sağlık seviyesinin yükseltilmesi
• Vücut denge ve ahenginin geri kazanılması
• Kozmetik amaçlı akupunktur
• Her tür kas- iskelet sistemi ağrısı: Boyun ve bel fıtığı, tendinitler, omuz ve diz rahatsızlıkları, kulunç tedavisi, karpal tünel sendromu, topuk dikeni, tenisçi ve golfçu dirseği
• Disk kayması (Bel ve Boyu Fıtığı)
• Siyatik ağrısı
• Migren ve şiddetli baş ağrıları
• Karpal Tünel Sendromu
• Gastrit ve mide ülseri
• Kabızlık veya ishal
• Tüp bebek ve aşılama tedavilerinde başarıyı arttırmak
• Gebelik Bulantı ve Kusmaları

Akupunktur Nedir

Akupunktur Nedir?

Akupunkturun Yan Etkinleri Var Mıdır? Nelerdir?

Akupunktur uygulaması, mutlaka bir doktor gözetiminde yapılmalıdır. Doktor gözetiminde yapılmadı taktirde bazı yan etkileri görülebilir.

Hafif Yan Etkiler: İğnelerin uygulandığı noktalarda normalde ağrı, kanama yada morarma olmamasına rağmen bilinçsizce yapılan işlemlerde bu durum görülebilir. Bununla birlikte iğne noktalarında uyuşukluk ve hastada sersemlik gibi durumlar görülebilir.

Ağır Yan Etkiler: Şikayetçi olunan hastalıkların kötüye gitmesi, enfeksiyon, organlarda zedelenme, sinir sistemi hasarı ve sepsis gibi durumlar akupunkturun ağır yan etkileridir.

Akupunktur Fiyatları Ne Kadar?

Akupunktur uygulamalarının fiyatları, seansın uygulandığı merkezlere veya illere göre değişiklik göstermektedir. Ortalama 50 TL’den başlayan akupunktur seans ücretleri, 250-300 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Peşin ödemelerde uygulama merkezlerinin birçoğu indirim yapmaktadır.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!