Akne Neden Olur? Tedavisi Nasıldır?

 Akne Neden Olur? Tedavisi Nasıldır?

Akne Neden Olur ?

Akne neden olur ? Çoğu zaman bizleri rahatsız eden ancak bir gün olmasa diğer gün vücudumuzun herhangi bir bölgesinde karşımıza çıkan sivilceler bir diğer adı ile akneler birçok nedene bağlı olarak karşımıza gelmektedir. Sivilceler(Akne), göğüs bölgesinde, sırt bölgesinde, omuz bölgesinde, üs kol kısmında görülen yağ kanallarında görülmektedir. Daha çok gelişimin büyük bir şekilde devam ettiği ya da başladığı ergenlik döneminde görülmektedir. Sivilceler sadece ergenlik dönemlerinde değil birçok farklı yaş gurubuna kadar ortaya çıkan olumsuz görüntüye sebep olan yapılardan olmaktadır. Genel olarak akne görülen kişilerde ki cilt yapısı yağlı bir cilt yapısıdır.

akne neden olur

akne neden olur

Akne ileriki yaş dönemlerinde iyileşebilir veya da iyileşme süresi daha da uzun bir süre alabilir. Tedavi edilemeyen akneleri sıkmak cildinizde derin izler bırakabilir.

Akne (Sivilce) Bakımı Sırasında Yapılması Gereken Temizlik Nasıl Olmalıdır?

Cildi muhakkak günde iki defa temizleyici jel, sabun veya da temizleyici maske veya da kür uygulanmalıdır. Süt tarzı veya da süt barındıran temizleyicileri kullanmanız sizin ve cildiniz için daha kötü olabilir çünkü içerisinde barındırdığı yağ yüzdeki yağ oranını arttırdığı için sivilceyi azaltmak yerine yüzdekiler daha da arttırabilir. Bu nedenle sivilceler için özel olarak üretilen kremler ve losyonlar haricinde asla her kremi vücudunuza sürmeyin. Bu konuda cildiye doktorundan mutlaka öneri alın.

Erkeklerde de yaş gurubu fark etmeksizin akne ve sivilceler görülebilmektedir. Böyle durumlarda olan erkekler ise mutlaka tıraş bıçağını atmaları gerekmektedir. Aksi taktirde akne ve sivilcelerde oldukça yüksek oranda artış olabilmektedir. Ayrıca bu tür sivilce olan bölgeleri tıraş ederseniz, oldukça titiz ve dikkatli olmanız gerekmektedir. Aksi halde sivilceler kopacak ve sivilce olan yerlerde uzun süre belki de hiç gitmeyecek şekilde sivilce lekeleri kalacaktır. Bu da fiziksel olarak sizi etkileyecektir.

Akne ya da Sivilcelerin İç Hastalıkları İle Alakası Var Mı?

Sivilcelerin genel olarak beslenmek ile doğrudan bir ilgisi olsa da sivilcelerin bazı iç hastalıklarının yansıması olarak düşünen kişiler de mevcut olabilmektedir. Bazı hastalıklar vücutta sivilce ya da akne birikimini artırmaktadır. Akneye neden olan hastalıkların başında karaciğer rahatsızlıkları gelmektedir. Karaciğerin üretmiş olduğu hormonların az ya da daha fazla üretilmesi gibi durumlarda her zaman olmasa da bazen vücutta sivilce ve akne konusunda artışlar görülmektedir. Kadınlar çok fazla olmasa da erkeklik hormonlarını salgılamaktadır. Ancak kadınlarda yumurtalıkların erkeklik hormonunu olması gerekenden çok daha fazla salgılaması sonucu ve böbrek üstü bezlerinin aşırı derece de hormon salgılanmasından sivilce ve aknelerde artış görülmektedir. Böyle durumlarda mutlaka hormon testleri iç hastalıkları uzmanları tarafından yapılması gerekmektedir. Böylece hormon seviyesine uygun birkaç ilaç ya da iğne tedavisi uygulanabilmektedir.

Kortizon içeren bazı ilaçlar akneye neden olmaktadır. Böyle durumlarda ilaç kesildiği zaman aknelerde azalma olabilmektedir. Ancak sivilceler ve akneler asla koparılmamalı ve patlatılmamalıdır. Aksi taktirde vücut üzerinde kalan izler lazer tedavisi gibi zorlu tedavilerden sonra gidebilecektir.

Sivilceye ne iyi gelir?

• Patates bir numaralı iltihap iyileştiricidir. Patates ile yapılan kürler sivilce ve akneleri ortadan kaldırabilecektir.
• Çay ağacı yağı bakterileri öldürdüğü için sivilce tedavisi için oldukça iyidir. Bulmanız her ne kadar zor olsa da, kullandığınız sırada oldukça güzel sonuçlar alabileceksiniz.
• Limonun barındırdığı asit sivilceyi yok etmektedir. Ancak asit olduğu için vücudunuzun çok fazla tahriş olmaması için dozunu iyi ayarlamak gerekmektedir.
• Sarımsak doğal antibiyotiktir ve sivilcenin üzerine sürerseniz sivilcenin kurumasına etki edebilirisiniz. Ancak erkek bireylerin sarımsağı çok fazla kullanması özellikle sakal bölümünde olan sivilcelerde kıl köklerine zarar verebilmektedir. Bu nedenle sakal bölgesinde olan akne ve sivilcelerde sarımsak pek fazla tercih edilmemesi gerekmektedir.
• Bal bakterileri yok eden bir özelliğe sahiptir. Bal da sivilce ve aknelerde tercih edilebilecek maddeler arasında yer almaktadır.
• Yumurta sarısı yemeniz ya da cildinize uygulamanız halinde cildinizin yenilenmesine oldukça önemli katkı da bulunursunuz. Çünkü yumurta içerisinde bol miktarda protein bulunmaktadır.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!