Adet Döneminde Seks Yapmak Zararlı Mı?

 Adet Döneminde Seks Yapmak Zararlı Mı?

Toplum içerisinde yanlış bilinen birçok gerçek vardır. Özellikle ülkemizde cinsellik yeni yeni ortaya çıkmaya başlamış, insanlar arasında sohbet edilir hale gelmiştir. Bunun öncesinde cinsellikle ilgili konuşmak bile ayıp kabul edilirdi. Toplum yargısı böyle olunca da karı koca bile birbirleriyle cinsellik hakkında konuşamazdı. Bu sebeplerden dolayı da aslında çok güzel olan birçok konu bize yanlış tanıtıldı.

Bunlardan biriside adet zamanı ilişkiye girmenin yanlış olmasıdır. Çoğu yerde adet zamanı kadınla ilişkiye girmenin zararlı olduğu söylendi. Fakat görünürde aslında hiçte böyle bir sebep yok. Yapılan testlere göre kadın, adet zamanındayken herhangi bir şekilde zarar görmüyor, aynı şekilde erkeğe de hiçbir zararı bulunmuyor. Toplum içerisinde bu durumun zararlı olarak nitelendirilmesindeki tek sebep ise kadının adet dönemindeyken “kirli” olarak kabul edilmesidir.

Tıbbi açıdan durum incelendiğinde adet zamanında seks yapmanın herhangi bir şekilde sağlık sorunu teşkil etmediği görülmüştür. Tam asine adet döneminde yapılan seks sayesinde adet sancılarının daha hafif geçtiği görülmüştür. Çünkü orgazm sırasında salgılanan endorfin hormonunun ağrı kesici ve mutluluk verici etkisi vardır. Bu sebepten dolayı da kadınlar adet sancıları sürerken orgazm olduklarında bu durum ortadan kalkmaktadır. Ayrıca çeşitli kramplarını adet depresyonlarının ve baş ağrılarının geçmesi içinde orgazm olmak oldukça faydalıdır.

Fakat gene de adet döneminde seks yapacağınız zaman dikkat etmeniz gereken belli başlı konular vardır. Adet döneminde birçok kişi hamile kalınamayacağını düşündüğü için korunmamaktadır. Fakat adet dönemindeyken de hamile kalınabilmektedir ve bu durumu asla göz ardı etmemek gerekir. Ayrıca adet zamanında güvenli bir seks yapmak istiyorsanız, banyoda yapacağınız bir seks çok daha iyi olacaktır. Bu hem kadın için hem de erkek için çok daha rahatlatıcı olacaktır. Ayrıca kesinlikle adet döneminde seks yaparken aşırı sert hareketleri yapmamak gerekmektedir.

Son olarak adet dönemindeki bir kadın seks yaparken dışarıdan gelen virüslere ve hastalıklara daha açıktır. Dolayısı ile bunlara dikkat etmek ve partnerinizin prezervatif taktığından emin olmak gerekir. Aksi takdirde istenmeyen birçok cinsel hastalıkla karşılaşmak mümkündür. Bu anlamda da bilinçlenmek oldukça büyük önem taşır.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!