Aç Kalmadan Bir Ayda 5 Kilo Nasıl Verilir?

 Aç Kalmadan Bir Ayda 5 Kilo Nasıl Verilir?

Aç Kalmadan Bir Ayda 5 Kilo Nasıl Verilir  Günümüzde pek çok insan kilolu olmanın vermiş olduğu çeşitli sağlık sorunları nedeniyle zayıflamaya çalışıyor. Fazla kilo, diyabet, tansiyon, kalp ve damar sağlığını olumsuz etkiler. Fazla kilolarınız damarlarınıza baskı yapar ve kan akışınız yavaşlatır. Bu da bel ağrılarına ve solunum yetmezliğine varan ciddi hastalıklara yol açabilmektedir. Eğer fazla kiloluysanız mutlaka kilo vermeniz ve fazla kiloları vücudunuzdan atmanız gerekir. Vücut ağırlığınızın % 5 ‘ini kaybetmek karaciğer yağlanmasını ve kalp damar hastalıkları riskini % 50-90 bandında azaltır. Bu da 100 kilo bir bireyin 5 kilo vermesi anlamına geliyor.

aç kalmadan bir ayda 5 kilo nasıl verilir

aç kalmadan bir ayda 5 kilo nasıl verilir

Günümüzün en popüler diyet listeleri genelde çok fazla aç kalınan günde 500 ile 1000 kalori arası alınan şok diyetlerdir. Bu şok diyetler adı üstünde vücuda bir şok etkisi yaratarak kısa sürede fazla kilolardan kurtulmayı hedefler. Ancak hedefledikleri şeyler genelde yağlar değil vücutta bulunan ödem ve kaslardır. Şok diyet ile kilo vermiş insanların verdikleri kiloların genelde %80’i yağdan olmamaktadır. Bu yüzden çok kilo verseniz bile vücudunuz hala yağlı durur. Çünkü 10 kilo vermişseniz vücudunuzdan en fazla 2 kilo yağ gitmiştir. Bu da ciddi bir değişime neden olmaz. Biz bu yazıda nasıl diyet yapılır nasıl hızlıca kilo verilir yerine, nasıl diyet yapmadan sağlıklı bir şekilde kilo verilir bunu anlatacağız. Emin olun bu yazıyı okuduktan sonra kilo vermek sizin için adeta çocuk oyuncağı olacak.

Her Gün 5 Dakika Yürüyün

Başlık şaka gibi geliyor olabilir ancak gerçek yürüyüş yapmanın kilo verme üzerindeki etkisi herke tarafından bilinen bir gerçek olsa da günde 5 dakikalık yürüyüşün kilo verdireceği aklınızın ucundan dahi geçmezdi. Yürüyüş yapmaya ufak adımlarla başlayıp bunu alışkanlık haline getirmelisiniz. 1 Hafta boyunca güne sadece 5 dakika yürüyün. Örneğin markete kadar gidip gelin. Bu kadar kolay bir görevi eminim herkes yapabilir. Daha sonra her hafta yürüyüşünüze 5 dakika ekleyerek bunu artırın ve zamanla 60 dakikaya çıkarın. Emin olun yürüyüşe 60 dakika başlamakla 5 dakikayla başlamak arasında dağlar kadar fark vardır. Alışkanlık küçük adımlarla edinilir. 12 hafta yani yaklaşık 3 ay sonra günde 1 saat yürümeye başlayacaksınız. Günlük bir saatlik bir yürüyüş
size tam 300 kalori yaktıracaktır. Bu yarım paket çikolataya veya 4 dilim ekmeğe bedeldir.

En Çok Yediğiniz Kalorili Bir Yiyeceği Hayatınızda Çıkarın

Aslında size en çok kilo aldıran şey en çok yediğiniz yüksek kalorili bir gıdadır. Bunu hayatınızdan çıkardığınızda kilo vermek çok kolaylaşacak. Örneğin her gün bir paket çikolata yiyorsanız artık yemeyin veya günde 1-2 ekmek yiyorsanız hayatınızdan çıkarın. Bu sayede diyet yapmadan kilo vermek mümkün olacak.

Lif Alımını Artırın

Lif vücut için son derece gerekli ve önemli bir besindir. Eğer bir besinin miktarı büyük ancak kalorisi azsa yüksek ihtimalle içerdiği lif oranı fazladır. Lif alımı bizi tok tutan bir besindir. Buna portakal suyuyla örnek verelim. Hiç portakal suyu içip de karnım doydu diyeni gördünüz mü ? 5 bardak portakal suyu içseniz de karnınız hiç bir zaman doymaz. Ancak 5 portakal yerseniz karnınızın doyduğunu hissedebilirsiniz. Aynı şey çoğu meyve için geçerlidir özellikle su miktarı az olan besinlerde. Eğer günlük lif alımınızı 30 gr artırırsanız daha çabuk doyduğunuzu ve daha az yediğinizi hissedebilirsiniz.

En Az 12 Saat Aç Kalın

Çok uzun süreli olmadığı sürece aç kalmanın kilo vermek konusundaki etkileri tüm uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır. Vücudun kendini toparlayabilmesi için 12 saatlik bir açlık ideal süredir. Eğer sık sık yemek yerseniz kan şekeriniz dengelenemez  ve belli bir seviyeden sonra şeker hastası ( diyabet) olursunuz. Bu yüzden günde 12 saat aç kalmaya dikkat etmek son derece önemlidir. Bunu yapmak için sabah kahvaltı ettiğiniz saati belirleyin. Örneğin sabah 8’de kahvaltı ediyorsanız akşam 8’den sonra yemek yemeyin ve nasıl kilo verdiğinizi kendiniz görün. Tabi nasıl olsa akşam yemiyorum diye sabah ve öğlen yemeği fazla kaçırmayın sadece her zaman ki gibi beslenin. Kilo vermek üzerinde ki etkisi sandığınızdan çok daha fazla olacak emin olun.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!