A Vitamini ve Faydaları

 A Vitamini ve Faydaları

A Vitamini ve Faydaları

A vitamini, kemik ve dokuların korunmasında, cilt ve kemik yapılarının taze ve diri kalmasında önemli rol oynar. Göz içinde bulunan retinalar ve retina içerisindeki pigmentlerin üretiminde vücudumuz tarafından kullanılması sebebiyle ‘retinol’ olarak da bilinir. Göz sağlığı açısından en önemli vitaminlerden biri olan A vitamini, düşük ışıkta görme seviyesini yükselterek, görüş kalitemizi artırabilir.

Son zamanlarda insanların vitamin, besin ve benzeri gıda takviyelerinde daha bilinçli hale gelmesi ile birlikte ‘A vitamini hangi besinlerde var’ sorusunu sıklıkla karşımıza çıkarıyor. A vitamini E ve C vitamini ile birlikte göz sağlığı açısından önemli bir yer tutmaktadır. Bu vitaminin eksikliğinde ilk olarak göz sağlığı bozulabilir ve buna dayalı şikayetler olarak; görme bozukluğu, göz kuruluğu olarak belirtilebilir.

Hangi Besinlerde Bulunur

A vitamini; özellikle havuçta yoğun bir şekilde bulunmaktadır. Bununla birlikte ıspanak, mercimek, kırmızıbiber, bezelye, karpuz, yeşil fasulye v.b gıdalarda yoğun bir şekilde bulunmaktadır. Kolay ulaşılabilen ve haftanın bir çok gününde tükettiğimiz bu gıdalarda vitaminlere dikkat ederek düzenli ve bilinçli şekilde kullanmak sağlığımız için faydalı olacaktır. Bu besinlerin yanında A vitamini bulunan hayvansal gıdalar, keçi ve inek sütü, yoğurt, tavuk, peynir, yumurta, ciğer ezmesi…
Özellikle kolay bulunabilen ve tüketilen gıdalar içinde olan A vitamini düzenli ve bilinçli kullanım sayesinde göz bozukluğu, görme yetisi görüş kalitesi şikayetleri açısından önemlidir.

A vitamini Eksikliği
Çoğunlukla farkında olarak ya da olmayarak vücudumuza giren A vitamini, eksikliği yaşanması da olası bir durumdur. Metabolizmanın çalışma durumuna ve insan bünyesine göre değişiklik gösterebilir. Günlük aldığımız gıdaların birçoğunda bulunmasından dolayı ‘A vitamini eksikliği’ sık karşılaşılan bir durum değildir. Özellikle bebeklerde bu vitamine aşırı ihtiyaç duyulmasından dolayı bilinçli bir şekilde mama ve gıda takviyesi yapılmalıdır. Anne sütünün önemi her zaman olduğu gibi bu vitamin içinde çok önemlidir. Yeterli düzeyde anne sütü alamayan bebeklerde A vitamini eksikliği görülebilmektedir.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!