5 Adımda Sağlık Cilt Önerileri

 5 Adımda Sağlık Cilt Önerileri

Yaz, sonbahar, kış derken mevsim geçişleri vücudun dengesinin bozulmasına yol açabilmektedir. Vücudun dengesinin bozulması, koruyucu kalkan görevi gören deriyi etkilemektedir. Cildimizin her daim sağlıklı olması olması mümkündür. Cildimizi mevsim geçişlerinden korumak, doğal ve parlak bir görüntüye kavuşturmak için uygulanması gereken adımlar bulunmaktadır.

Pahalı kremler veya mucizevi karışımlar yerine basit önerileri uygulayarak sağlıklı bir cilde sahip olmanız mümkün. Peki bunun için nelere dikkat etmek gerkeiyor?

Cildin Suya İhtiyacı Var

Su, bütün metobolizmamıza yarar sağlayan bir içecektir. Cilt de suyun bu yararlarından faydalanmaktadır. Vücudun doğal yoldan nemlenmesi için su içmemiz gerekmektedir. Günde 8-10 bardak su tüketerek hayati ihtiyaçlarımızı karşıladığımız gibi cildimizin de sağlığına katkı sağlıyoruz. Kırışıklıklar, çatlatlak ve birçok deri rahatsızlığı, yetersiz su beslenmesiyle oluşmaktadır.

Cilt Temizliği

Cildin sağlıklı ve güzel görünmesinin en önemli yolu, temizliktir. Sabah ve akşam cilt temizliğe kısa bir vakit ayırarak sağlıklı ve doğal bir cilt görünümü elde edebilirsiniz. Gün boyunca ciltte biriken yağ ve atıklar, kir, toz ve makyajdan arınmak için cildin sabah akşam temizlenmesi gerekmektedir. Bunun için temizleyici krem veya jel kullanabilirsiniz.

Cilt Tipine Göre Nemlendirici

Nemlendiriciler, cilt yüzeyinde ince bir tabaka oluşturarak cildi dış etkenler korumaktadır. Kuru cilt, yağlı cilt ve karma cilt gibi farklı cilt tiplerine sahip olanlar, farklı özelliklerde nemlendiriciler tercih etmelidir. Nemlendiricilerin satışı da buna göre yapılmaktadır. Özellikle yağlı bir cilde sahip olanlar, yağ oranı düşük olan su bazlı olan nemlendiricileri seçmeli. Aksi takdirde yağ oranı yüksek nemlendiriciler siyah nokta ve sivilce oluşumunu artırabilir.

Şeker ve Karbonhidrat Cilt Yaşlanmasının Sebebi

Günlük besin alışkanlıkları, cildin yaşlanma etkilerine doğrudan etki etmektedir. Meyve, sebze ve proteinlerden oluşan zengin besiler, sağlık bir cilt için tercih edilmelidir. Şeker ve karbonhidrat türünden yiyeceklerle beslenmek, cilt sağlığını olumsuz etkilemektedir.

Düzensiz Uyku Sivilce Yapıyor

Deri hücrelerinin yeteri kadar dinlenememesi, çeşitli radikalleri ortaya çıkarmaktadır. Bu radikaller, zaman içerisinde birikmekte ve vücudun iyileşme mekanizmasında bozulmalara yol açmaktadır. Bu bozulmalar, ufak sivilcelerin iz bırakmasına da yol açabilmektedir. Yine düzensiz ve az uykuyla birlikte ciltte kırışıklıklar, elasikiyet kaybı, gözenek yapısının bozulması, saç dökülmesi ve tırnak kırılmaları gibi sorunlar da ortaya çıkabilmektedir.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!