10 Adımda Fazla Kilolardan Kurtul

 10 Adımda Fazla Kilolardan Kurtul

10 Adımda Fazla Kilolardan Kurtul

Sağlık kilo ile orantılıdır. Sağlıklı bir hayat sürdürmek istiyorsan, ideal kilonu korumalısın. Kilo aynı zamanda birçok hastalığın, zeminini hazırlar. Kısa zamanda ideal kilonuza ulaşmak için sadece diyet yapmak yeterli değildir. Aynı zamanda spor da yapmalısınız.

İdeal Kilonuzu Belirleyin

Öncelikli hedefiniz, ideal kilonuzu bulmak olsun. Olmak istediğiniz kiloyu belirleyin. Hedefinizi belirledikten sonra, kafanızdan geçen acaba kilo verebilir miyim? İstediğim kiloya ulaşabilir miyim? Kiloyu verdim diyelim, peki koruyabilecek miyim? Bu gibi sorularla kafanızı yormadan, kesin olarak ‘ben yapacağım’ diyerek, kendinizi motive edin ve kararlılıkla bu işe kalkışın. Yapmanız gereken bir diğer iş de, bir uzmana başvurmak olsun. Mutlaka bir uzmandan yardım almalısınız.

İdeal Kiloya Ulaşmak için Uzmandan Yardım Alın

İstediğiniz kiloya ulaşabilmek için bir uzmandan yardım almalısınız. Yaz aylarında, kızartma gibi ağır menülerden kaçınmalısınız. Uzmanların vereceği yemek ve spor programına uymalısınız. Daha çok ızgara tercih etmelisiniz. Kızartma hamur işlerinden de uzak durmalısınız. Bunun yanı sıra meyve tüketebilirsiniz. Ama meyve kilo aldırmıyor algısı yanlıştır. Çok fazla meyve tüketmemelisiniz. Gün içerisinde bol bol su içmelisiniz.

Diyet-Rejim Sırasında Baş Dönmesi ve Halsizliği Engellemek İçin Sıvı Tüketin
Diğer mevsimlere göre yaz aylarında, vücutta önemli oranda sıvı azalması görülür. Ter yoluyla vücuttan potasyum ve sodyumun yanı sıra bazı minerallerde atılır. Bunun sonucunda yorgunluk hissi, halsizlik, nabız düşüklüğü, bulantı ve baş dönmesi ile birlikte baygınlık gibi sorunlar görülebilir. Yaz aylarında daha fazla terlediğimiz için, günde 3 lt su tüketmeliyiz.

Her Gün Tartılmayın

Diyete başladıktan sonra yapılan yanlışlardan birisi de sık sık tartılmak. Bazen abartıp gün içerisinde defalarca tartıya çıkarız. Normal şartlarda ay içerisinde 4-6 kilo verilebilir. Diyete ilk başlandığında birden fazla kilo vermeyi beklemek doğru değildir. Bazı dönemlerde kilo vermek duraksayabilir. Bu motivasyonunuzu bozmamalıdır.

Kendinizi Ödüllendirin

Büyük bir kararlılıkla başladığınız diyet programının devamı için arada kaçamaklar yaparak, kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Ama bu ödül, asla diyetinizi tehlikeye atacak yönde olmamalıdır. Mesela çok beğendiğiniz ama önceden üzerinize olmadığı için alamadığınız, şimdi ise üzerinizde harika gözükecek, vitrindeki o elbiseyi alabilirsiniz. Ya da saç modeliniz de değişiklikler yapabilirsiniz. Ayakkabılar kadınların vazgeçilmezi muhakkak. En güzel ödül, bir çift ayakkabı olabilir ve ya kısa süreli bir tatil fena olmaz.

Olumlu Düşünün

Yaptığınız diyet boyunca daima olumlu düşünün. Verdiğiniz her kilo için sevinebilirsiniz. Bazı dönemlerde duraksayabilir kilo verilmesi, bu durum herkes için geçerlidir. Sakın karamsarlığa düşüp vazgeçmeyin. Hayalinizde ki fit vücut için, devam edin. Çevrenizde sizin moralinizi bozan kişilere kulak asmayın. Bu sizin başarınız olacak.

Aç mısınız Değil misiniz? Kendinize Bunu Sorun

Bazı duygu patlamaları, sıkıntılar, üzüntüler, sevinçler karşısında kendimizi aç hissedebiliriz. Bu durumda kendimizi sorgulamalıyız. Gerçekten aç mıyız? Yoksa bir ayrılık sonrası yeme isteğimi bu? Eğer bir şeyler yemek istiyorsak, bu yiyecekler kalorisi düşük yiyecekler olmalı. Çiğ sebzeler olabilir.

Öğünler de Neler Yediğinizi Not Alın

Diyet yaparken bir de şirin bir notluk edinin. Gün içerisinde, yediklerinizi not edin. Öğünler de neler tüketmişsiniz, ne kadar tüketmişsiniz kaydedin. Böylelikle kendinizi de kontrol etmiş olursunuz. Yaptığınız hataları, daha rahat görebilirsiniz ve bunu diyetisyeninizle paylaşabilirsiniz. Daha iyi bir yol izlemeniz açısından, etkili bir yöntem olacak.

Abur cubur Yerine Kuru Meyve Tercih Edin

İlk olarak evinizde, iş yerinizin gizli çekmecesinde bulunan abur cubur yiyecekleri yok edin. Çikolatalardan, gofretten, bisküvilerden kurtulun. Aynı yerlere kalorisi az ve tok tutan, daha sağlıklı kuru meyveler, leblebi, galeta gibi yiyecekler bırakın. Ara öğünlerinizin daha sağlıklı geçmesini sağlayın.

Aktivitelerinizi Sıklaştırın

Diyet yaparken ya da normal şartlar da spor hayatımızın her anında olmalı. Gün için de hiç değilse bir saat yürüyüş yapılmalı. Bunun yanı sıra bol su içilmeli. Bu şekilde daha hızlı kilo verebilirsiniz.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!